Jak zwiększyć efektywność pracy sprężarki powietrza?

Sprężone powietrze ma ogromne znaczenie w zakładach przemysłowych. Służy m.in. do napędu i chłodzenia maszyn. Jest uniwersalnym nośnikiem energii podczas wykonywania różnego rodzaju czynności technologicznych. Służy jako element napędzający lub zasilający. Efektywność jego wykorzystania przekłada się na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. W jaki sposób zwiększyć wydajność sprężarki powietrza?

Optymalizacja sprężarki powietrza

Istnieje kilka rozwiązań, które umożliwiają regulowanie wydajności sprężarki powietrza. Dzięki nim możliwe jest obniżenie kosztów energii elektrycznej przy jednoczesnym niezawodnym funkcjonowaniu całego systemu. Jedną z zalecanych metod jest regulacja za pomocą upustów ciśnienia, zamiany prędkości obrotowej, czy też zmiany położenia portu wylotowego w sprężarkach śrubowych. Jednakże aby urządzenie było efektywne, należy przede wszystkim dopasować je do konkretnych potrzeb, obliczyć wartość ciśnienia dla sprężonego powietrza, właściwie umiejscowić jego odbiorniki, prawidłowo dopasować orurowanie do całej instalacji oraz zainwestować w system monitoringu, który będzie na bieżąco skanował sieć i wykrywał błędy.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Wybór odpowiedniej sprężarki powietrza powinien być poprzedzony wnikliwą analizą potrzeb danego przedsiębiorstwa, tak aby koszty utrzymania całej inwestycji nie przerosły możliwości finansowych zakładu. Należy również uwzględnić koszty komponentów uzupełniających, które pozwolą poprawić jakość sprężonego powietrza tj. osuszacze i separatory oraz dopasować rodzaj i wielkość zbiornika do celu, w jakim sprężarka ma być wykorzystywana. Dobrze jest obliczyć wartość ciśnienia dla sprężonego powietrza oraz ustalić różnice między minimalnym ciśnieniem roboczym a maksymalnym, wytwarzanym przez sprężone powietrze. Wszystkie opisane powyżej czynność pozwolą zoptymalizować działanie sprężarki i zwiększyć jej wydajność.

Właściwe umiejscowienie wszystkich elementów instalacji

Na system sprężonego powietrza składa się wiele elementów i urządzeń, które służą do wytwarzania, uzdatniania, dystrybucji i magazynowania sprężonego powietrza. Wydajność sprężarki w dużej mierze zależy od właściwego rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji. Miejsce, w którym ma pracować sprężarka powinno być dobrze wentylowane, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie orurowania do instalacji sprężonego powietrza. Średnica rur i ich rozmieszczenia ma ogromne znaczenie dla zwiększenia efektywności sprężarki. Pozwala obniżyć poziom strat ciśnienia. Najlepsze efekty dają rury zaciskane lub z połączeniem spawanym. Lepiej unikać tych ze złączem gwintowanym z włóknami.

System kontroli jakości sprężonego powietrza

Aby zapewnić jak największą wydajność sprężarki, dobrze zainwestować w system kontroli jakości sprężonego powietrza, który w prosty sposób pozwoli wychwycić wszelkie uchybienia w funkcjonowaniu całej instalacji. Niektóre systemy umożliwiają podłączeniu kilku sprężarek, zapisują wszystkie wartości i prezentują porównanie ich parametrów. Dzięki temu można łatwo kontrolować koszty energii i szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości. Wszystko to w istotny sposób pozwala wpłynąć na zwiększenie efektywności sprężarki.

Właściwy dobór urządzenia do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, staranne rozmieszczenie wszystkich elementów instalacji oraz bieżąca kontrola jakości sprężonego powietrza to działania, które bezpośrednio przekładają się na efektywność sprężarki, a tym samym na finanse firmy.