Kompresory śrubowe czy tłokowe? Porównanie

Kompresor to urządzenie przydatne w każdym warsztacie. Służy między innymi do pompowania kół, czyszczenia sprzętów i zasilania narzędzi pneumatycznych. Najpopularniejsze modele sprężarek dostępnych na rynku to wersje śrubowe i tłokowe. Posiadają one charakterystyczne cechy, które warto poznać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego kompresora.

Podstawowe cechy sprężarki śrubowej

Kompresor śrubowy spręża gaz za pomocą ruchu dwóch znajdujących się obok siebie śrub. Jego ważną zaletą jest kompaktowy rozmiar połączony z wysoką wydajnością urządzenia. Jest ono również stosunkowo ciche, dzięki czemu zapewnia komfortową eksploatację podczas codziennego, długotrwałego użytkowania. Ze względu na wysoką sprawność zużywa mniejszą ilość energii elektrycznej niż wersja tłokowa, a jednocześnie może zasilać większą liczbę maszyn przy tej samej mocy silnika.

Sprężarki śrubowe dzielą się na typy olejowe i bezolejowe. Wersja bezolejowa zapewnia doskonały standard czystości powietrza, stąd nadaje się do użytku w branży chemicznej, farmaceutycznej czy spożywczej. Model olejowy podaje powietrze z drobinkami smaru, który może nieco zanieczyszczać przedmioty narażone na kontakt z wydmuchiwanym gazem.

Kompresor śrubowy nie wymaga zastosowania dodatkowego zbiornika – rolę tą pełni sama instalacja. Niestety jest dość drogi oraz potrzebuje specjalistycznej obsługi, przez co jego eksploatacja pociąga za sobą dodatkowe koszty. W przypadku awarii konieczne będzie także czasowe wyłączenie urządzenia z użytku i dostarczenie do naprawy w specjalistycznym serwisie, który zazwyczaj nie jest najtańszy.

Wady, zalety i metoda działania sprężarki tłokowej

Kompresor tłokowy jest najstarszym i najpopularniejszym modelem sprężarek. Gwarantuje wysoką wszechstronność i nienajgorszą wydajność użytkowania. Charakteryzuje go doskonała jakość pracy, a niska cena urządzenia zachęca do jego zakupu. Jest także wyjątkowo prosty w obsłudze, dzięki czemu nie sprawia problemów przy eksploatacji nawet u osób bez doświadczenia.

Nadaje się on do specjalistycznych zastosowań – umożliwia sprężanie powietrza do ciśnienia nawet 300 barów, jakiego nie są w stanie wytworzyć urządzenia śrubowe. Dzięki prostej budowie w razie awarii ewentualna naprawa i wymiana części będą dość tanie i nieskomplikowane. Kompresor tłokowy jest dość spory, przez co może być nieporęczny i ciężki. Wymaga także zastosowania zbiornika wyrównawczego do nabijania powietrza oraz smarowania olejem, który obniża jakość podawanego powietrza.

Niestety wadą sprężarki tłokowej jest nieco wyższe zużycie prądu, konieczność stosowania przerw podczas jej eksploatacji oraz głośna praca. W momencie gdy ma być ona często użytkowana, może powodować dyskomfort u pracowników. Można wyeliminować go, umieszczając maszynę w sprężarkowni.

Jaki model kompresora wybrać?

Wybór odpowiedniej sprężarki może być nieco kłopotliwy. Powinniśmy szczególnie wziąć pod uwagę rodzaj pracy, do której wykorzystamy urządzenie. Jeżeli planujemy ciągłą eksploatację kompresora, warto wybrać model śrubowy. Charakteryzuje go wydłużona żywotność, możliwość ciągłego podawania powietrza oraz cicha praca. Sprężarka tłokowa natomiast jest niedroga i odpowiednia do domowego użytku, a zarazem jest znacznie głośniejsza i wymaga przerw, niezbędnych, aby zapobiec awarii urządzenia.

Wybierając kompresor warto dostosować jego parametry do częstotliwości pracy, wymaganej wydajności, dopuszczalnego poziomu hałasu czy rodzaju zasilanych urządzeń. Dla osób sporadycznie korzystających z takiego sprzętu dobrym wyborem będzie model tłokowy. Jeżeli potrzebujemy narzędzia do ciągłej i komfortowej pracy, warto postawić na olejowe bądź bezolejowe wersje sprężarki śrubowej.

źródło: Bogepolska.pl – osuszacz sprężonego powietrza