Normy jakościowe dla wyrobów śrubowych

Wyroby śrubowe stanowią istotny element każdej konstrukcji. Ponieważ ich zadaniem jest solidne połączenie poszczególnych części, muszą odznaczać się właściwymi parametrami technicznymi. Jak możemy się upewnić, że zakupiona przez nas śruba sprawdzi się w roli łącznika? Tu na pomoc przychodzą nam normy jakościowe, które stanowią gwarancję, że dany produkt jest nie tylko bezpieczny w użytkowaniu, ale również spełni nasze oczekiwania.

Do czego służą normy jakościowe w przypadku wyrobów śrubowych?

Normy powstały, aby narzucić producentom różnych przedmiotów pewne uniwersalne zasady wytwórstwa. Ma to na celu osiągnięcie standaryzacji w danej dziedzinie. Chodzi o to, aby dany produkt posiadał takie same właściwości fizyczne niezależnie od tego, kto go wyprodukował. Nie inaczej wygląda sytuacji w przypadku śrub. Tworzenie ich w zgodzie z obowiązującymi normami znacznie ułatwia znalezienie takich łączników, które będą potrzebne do danej konstrukcji. W ramach takiej normy zostały dokładnie określone nie tylko informacje związane z zastosowaniem oraz bezpieczeństwem, ale również budową danego wyrobu. Kupując śrubkę, która została wykonana zgodnie z takimi normami, mamy pewność, że będzie pasowała do wymaganego rodzaju łączenia. W przypadku śrubek nienormowanych nie mamy takiej gwarancji.

Jakie normy warto znać, zanim zdecydujemy się na zakup śrubki?

Obecnie w Polsce obowiązują trzy rodzaje norm. Pierwszą z nich są Polskie Normy, które są tworzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Mają one tylko zasięg krajowy, więc są raczej nieznane poza granicami Polski. Dlatego też ich użyteczność jest ograniczona, jeżeli współpracujemy z osobami z zagranicy. Znacznie powszechniejsze są normy DIN. Sporządza je Niemiecki Instytut Normalizacyjny i również mają zasięg krajowy. Jednakże z uwagi na ich ogromną popularność są powszechnie używane nie tylko w naszym kraju, ale również w całej Unii Europejskiej. Wynika to ogromnego uporządkowania oraz dokładności systemu norm DIN. Ostatnia z norm, którą możemy napotkać to ISO. Normy te tworzone są przez Międzynarodową Organizację Normalizacji, która zrzesza liczne tego typu podmioty z całego świata.

Przykłady wyrobów śrubowych spełniających normy jakościowe

Zgodnie z normą DIN 571 produkowana jest śruba do drewna z łbem sześciokątnym. Zazwyczaj wykonuje się ją ze stali ocynkowanej galwanicznie lub ogniskowo. Z kolei norma PN 82472 dotyczy produkowania śrub z uchem. Zawarte są w niej informacje na temat między innymi materiału, z którego wykonuje się daną śrubkę oraz jej klasy wytrzymałości. Norma ISO 4029 określa specyfikacje wkrętu dociskowego z gniazdem sześciokątnym i końcem wgłębionym. Używanie norm pozwoli na znacznie łatwiejsze znalezienie poszukiwanych przez nas wyrobów. Kupując takie śruby, mamy również pewność, że będą cechowały się właściwościami zawartymi w dokumencie normy jakościowej.

Fakt posługiwania się różnymi normami na tym samym obszarze może doprowadzić do nieporozumień pomiędzy współpracującymi firmami. Jeżeli jedna z nich produkuje części zgodnie z normami DIN, a druga stosuje standardy PN, istnieje ryzyko, że otrzymają produkty niekompatybilne z ich własnym systemem jakościowym. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie konwersji i sprawdzenie, czy obie normy odnoszą się do tego samego wyrobu. Niezwykle pomocne są w tym tak zwane tablice konwersyjne. Przykładowo, szukamy wkrętu dociskowego bez łba z rowkiem z końcem płaskim z gwintem na całej długości i wiemy, że potrzebujemy produktu spełniającego normy zawarte w DIN 551. Sklep, w którym planujemy dokonać zakupów, oferuje wyroby opisane normami ISO. W takim wypadku musimy znaleźć wkręt wytworzony zgodnie z normą ISO 4766, która jest odpowiednikiem normy DIN 551. Jeżeli z kolei potrzebujemy jego ekwiwalentu zgodnego z Polskimi Normami, niezbędne jest odnalezienie produktu oznaczonego normą PN 82272. Wszystkie one opisują ten sam typ wkręta. Skoro istnieje możliwość konwersji norm jakościowych, czy nie wystarczyłoby poznanie tylko jednego systemu? Niestety nie wszystkie wyroby śrubowe posiadają standardy opisane przez wszystkie trzy organizacje działające na terenie Polski. Dobrym przykładem jest wkręt do drewna z łbem soczewkowym, który nie posiada żadnej normy ISO. Jego sposób produkcji jest opisane jedynie w normie DIN 7995 oraz PN 82504.

Ze wszystkich trzech systemów standaryzacji, najbardziej użyteczny będzie ten stworzony przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Jest on najbardziej rozbudowany i zawiera ogromną ilość produktów. Powinniśmy jednak zapoznać się również z pozostałymi dwoma, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji związanych z wyborem wyrobów śrubowych.

źródło: azmet.com.pl – śruby do drewna