Wykorzystanie osuszaczy chłodniczych

Osuszacze chłodnicze to element układu uzdatniania. Wiadomo, iż sprężone powietrze jest wykorzystywane w zakładach przemysłowych oraz w firmach usługowych, dlatego też warto zastosować odpowiedni system filtracji, osuszania i odolejania. Zainstalowanie układu uzdatniania jest kluczowym elementem systemu wytwarzania sprężonego powietrza. Brak układu uzdatniania warunkuje poważne uszkodzenia, awarię, a czasem nieodwracalne zmiany w systemach sprężonego powietrza, które skracają ich żywotność i powodują nieszczelność sieci sprężonego powietrza.

Osuszacze chłodnicze – duża popularność rozwiązania w wielu branżach przemysłowych

Osuszacze chłodnicze są używane w wielu zakładach przemysłowych i firmach usługowych, które wykorzystują sprężone powietrze. Jest to medium o wszechstronnym zastosowaniu, a jego możliwości są nieograniczone. Osuszacze chłodnicze warunkują odpowiednią ochronę systemów sprężania powietrza oraz przedłużają żywotność obsługiwanych w danych zakładach przemysłowych i firmach usługowych kompresorów.

Na jakie osuszacze chłodnicze warto się zdecydować i w jaki sposób one działają?

Można zdecydować się na osuszacze chłodnicze o ciśnieniowym punkcie rosy plus 3 stopnie Celsjusza i ciśnieniu roboczym do 14 bar albo na osuszacze chłodnicze o ciśnieniowym punkcie rosy plus 3 stopnie Celsjusza i ciśnieniu roboczym do 50 bar. Każdy osuszacz chłodniczy doskonale sprawdzi się w systemach wytwarzania sprężonego powietrza, które są niezbędne do produkowania określonej partii towarów czy świadczenia wysokiej jakości usług.

Osuszacz chłodniczy działa dwustopniowo. Pierwszy stopień polega na tak zwanym wstępnym schłodzeniu. Objawia się to wymianą ciepła zachodzącą pomiędzy gorącym powietrzem wchodzącym i osuszonym a zimnym powietrzem wychodzącym z osuszacza. Drugi stopień działania osuszacza chłodniczego polega na tym, że następuje schłodzenie powietrza do punktu rosy plus 3 stopnie w tak zwanym wymienniku ciepła i z uwzględnieniem wykorzystania czynnika chłodniczego.

Co zapewnia osuszacz chłodniczy?

Osuszacze chłodnicze są doskonałymi elementami zapewniającymi najwyższą jakość sprężonego powietrza. Są to urządzenia przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ wykorzystują czynniki chłodnicze R134a,R407c i R404 A. Osuszacze chłodnicze można wykorzystywać zarówno do bardzo dużych, jak i małych przepływów powietrza. Jeśli chodzi o ogromne przepływy powietrza, to osuszacz chłodniczy sprawdza się nawet gdy taki przepływ wynosi do 6000 metrów sześciennych na godzinę. Urządzenie to jest wykorzystywane do usuwania wilgoci ze sprężonego powietrza szczególnie w bardzo dużych zakładach i firmach usługowych, które wykorzystują sprężone powietrze do produkcji towarów.

Mobilny osuszacz chłodniczy? Tak, to możliwe!

Osuszacze chłodnicze odznaczają się mobilnością, dlatego też z powodzeniem mogą być montowane jako akcesoria wolnostojące, naścienne lub też jako integralne wyposażenie kompresora przemysłowego. Osoba kupująca osuszacz chłodniczy może zaplanować instalację stacji wytwarzania, jak również uzdatniania sprężonego powietrza. Osuszacze chłodnicze posiadają stabilny ciśnieniowy punkt rosy oraz bardzo wysoki stopień redukcji wilgoci. Wyróżniają się one dużą powierzchnią wymiennika ciepła, co gwarantuje ich doskonałą i bezawaryjną pracę.

To wyjątkowe urządzenia, które są niezbędne, aby cieszyć się najwyższą jakością sprężonego powietrza pozbawionego wilgoci. Dzięki temu instalacje sprężonego powietrza pracują znacznie dłużej i nie ulegają procesom korodowania czy też poważnym awariom wynikającym z dużego zawilgocenia podzespołów.

Zastosowanie osuszaczy chłodniczych pozwala na ograniczenie ryzyka poważnych awarii instalacji sprężonego powietrza spowodowanych takimi procesami, jak np. korodowanie. Powodem tego jest wilgoć, która występuje w sprężonym powietrzu. Dzięki osuszaczom problem ten zostaje zażegnany – szybko, łatwo i skutecznie.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza