Jak znaleźć najlepszego producenta wędlin?

Zgodnie z zaleceniami WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia każdy z nas nie powinien zjeść więcej niż 50g wędliny w ciągu doby. Jednak statystyczny Polak zjada jej więcej, bo ok. 80 g. A to znaczy, że jeżeli w wędlinach i wyrobach wędliniarskich pojawiają się niezdrowe dla człowieka składniki, ich spożycie jest naprawdę duże. Aby chronić się przed nadmiarem szkodliwych substancji dodawanych do wędlin, zanim dokona się zakupu danej wędliny, trzeba dokładnie zapoznać się z jej składem.

Jak wybrać dobrego producenta wędlin?

Wielu konsumentów, gdy raz trafi na wędlinę, która naprawdę mu smakuje, pozostaje wierny danemu producentowi przez wiele lat. To dobra praktyka, ale by w pełni spełniała swoją rolę, powinno się poznać również pewne aspekty technologii produkcji wędlin, aby w pełni zaufać producentowi i być przekonanym do jego wyrobów. Aby wybrać najwłaściwszego dla siebie producenta wędlin, być może nawet obiektywnie najlepszego, należy uwzględnić określone kryteria.

Kryterium koloru

Wędlina nie powinna przybierać jednego jednolitego koloru, ponieważ po prostu tak nie wygląda. Jeżeli plastry leżącej za ladą wędliny wyglądają jak namalowane jednym kolorem farby duże kleksy, zostawmy je tam gdzie leżały. Jednolity kolor świadczy, że albo w wędlinie znajduje się dużo wody, albo została zabarwiona sztucznym barwnikiem. Prawdziwa wędlina jest nierównomierna w kolorze, widać jej włókna i punkciki tłuszczu. Pamiętajmy, wędlina nie powinna zawierać sztucznych barwników!

Kryterium składu

Oczywiście najważniejszym i decydującym kryterium musi być kryterium składu wędliny. Producent, zgodnie z międzynarodowym prawem musi opisać wszystkie składniki zawarte w wędlinie. Trudność dla konsumenta polega na tym, że kupując wędlinę na wagę właściwie nie ma dostępu do tego kryterium, czyli do sprawdzenia zawartości wędliny. Warto jednak pamiętać, że na życzenie konsumenta, sprzedawca ma obowiązek udostępnić mu etykietę produktu z jego opisem.

Podstawową zasadą dla większości produktów spożywczych jest zasada im mniej tym lepiej. Podstawowym składnikiem każdej wędliny jest mięso i to ono powinno dominować. Im jest go więcej tym wędlina jest wartościowsza. Do wyrobu wędlin używa się mięsa: wołowego, wieprzowego, drobiowego, a często miesza się je w różnych proporcjach.

Składnikiem wędlin obecnym u każdego producenta jest solanka, jednak ważne tu są jej proporcje, nie powinna ona stanowić więcej niż 10% zawartości. W opisie składu wędlin bardzo często występują również fosforany, które ułatwiają wchłanianie przez mięso konserwującej je solanki. Warto jednak pamiętać, że fosforany mają negatywny wpływ na przyswajanie przez organizm ludzki wapnia.

Szukając dobrej wędliny powinniśmy zwrócić również uwagę na zawartość w wędlinie białka zwierzęcego, wszak to głównie dla tego składnika wprowadza się wędliny do menu. Zawartość białka w wysokogatunkowej wędlinie powinna wynosić minimum 16%.

Kryterium składu negatywnego

Czytają opis dołączany do kupowanej przez nas wędliny, warto zwrócić również uwagę na składniki, które nie powinny się tam znaleźć, przynajmniej nie powinny znaleźć się w dobrej, wysokogatunkowej wędlinie, będzie to:

  • białko sojowe
  • błonnik
  • skrobia roślinna
  • karageny
  • gumy roślinne

Te właśnie składniki mają wysoką zdolność do pochłaniania wody. Dlatego mimo, że przyzwyczailiśmy się już szukać w opisach produktów spożywczych choćby błonnika, doceniając jego rolę w odżywianiu, w wędlinach jego zadaniem oraz soi i skrobi jest pochłanianie wstrzykniętej do wędliny wody, która zwiększa masę i wagę wędliny.

Źródło: Kiszeczka.pl – sklep mięsny