Bulimia – jedno z najczęstszych zaburzeń odżywiania u młodzieży

Zaburzenia odżywiania takie jak bulimia dotykają coraz częściej dzieci i młodzież. Tak samo jak anoreksja, bulimia wiąże się ze strachem przybrania na wadze oraz z niezadowoleniem ze swojego wyglądu.

Zaburzenia odżywiania takie jak bulimia dotykają coraz częściej dzieci i młodzież. Tak samo jak anoreksja, bulimia wiąże się ze strachem przybrania na wadze oraz z niezadowoleniem ze swojego wyglądu. Osoby cierpiące na bulimię objadają się i przeczyszczają, aby tylko nie przytyć. Typowe w tym przypadku jest poczucie winy, niska samoocena, a często również depresja. Bulimicy na ogół mają normalną wagę, czasem są to osoby otyłe. Z danych statystycznych wynika, że na bulimię częściej zapadają osoby płci żeńskiej.

Bulimia u dzieci – przyczyny

Przyczyny zachorowania na bulimię nie do końca są znane. Wiadomo jednak, że duże znaczenie ma w tym przypadku niska samoocena. Poza tym odczuwalna jest presja ze strony społeczeństwa, aby posiadać idealną wagę. U osób w wieku szkolnym dużą rolę odgrywają oczywiście rówieśnicy. Młodzi ludzie często spotykają się z niemiłymi komentarzami ze strony kolegów i koleżanek na temat swojej wagi czy wyglądu. Dlatego też ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania w tej grupie wiekowej jest duże. Niezadowolenie ze swojego wyglądu może przyczynić się do wzrostu napięcia i depresji, które są kolejnymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju bulimii. Takie zachowania i zaburzenia nastroju bardzo często prowadzą do zaburzeń odżywiania. Wiele dzieci cierpiących na bulimię to ofiary przemocy fizycznej i psychicznej.

Jak rozpoznać bulimię u dziecka?

Charakterystyczne dla bulimików są epizody obżarstwa, które kończą się przeczyszczeniem organizmu. Osoby cierpiące na bulimię celowo wywołują wymioty, stosują środki przeczyszczające czy przechodzą na bardzo restrykcyjną dietę. Eksperci takie zaburzenie stwierdzają, gdy dana osoba co najmniej dwa razy w tygodniu przejada się i przeczyszcza przez okres minimum 3 miesięcy. Takie napady obżarstwa i wymioty to dla młodych osób spore wyzwanie fizyczne i emocjonalne. Dzieci, które cierpią na bulimię martwią się swoim wyglądem.

Jak można rozpoznać bulimię u młodej osoby?

Jeśli dziecko żyje w stresie, ma huśtawki nastroju, jest smutne, intensywnie ćwiczy itd. to znak, że ma kompleksy na punkcie swojego wyglądu i chce stracić na wadze. Warto przyjrzeć się jego palcom. Blizny mogą świadczyć o wielokrotnym wywoływaniu wymiotów. Sygnałem alarmowym jest także zamykanie się dziecka w łazience. Również jedzenie w samotności powinno wzbudzić w rodzicach czujność i znikanie dużych ilości jedzenia. Dobrze jest sprawdzić, czy dziecko nie kupuje środków przeczyszczających lub nie korzysta z tych, które są dostępne w domowej apteczce.

W żadnym wypadku zaburzeń odżywiania u dziecka nie wolno bagatelizować. Jeśli problem nie zostanie w porę zauważony, na skutek częstego wymiotowania u dziecka może dojść do poważnego uszkodzenia szkliwa, stanu zapalnego przełyku bądź obrzęku ślinianek. Bulimia prowadzić może także do obniżenia poziomu potasu w organizmie, co wiąże się z ryzykiem niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca.

Leczenie bulimii u dzieci

Leczenie ma na celu przerwanie cyklu przejadania się i przeczyszczania. Kluczowa jest także edukacja żywieniowa. Pacjent, nawet bardzo młody, musi poznać zdrowe podejście do żywienia oraz zmienić swój stosunek do własnego ciała. Duże znaczenie ma także terapia modyfikacji zachowań i terapia psychologiczna. Czasami konieczne jest leczenie różnego rodzaju powikłań. Leczenie bulimii trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Zaburzenia odżywiania różnego rodzaju coraz częściej dotykają dzieci i młodzież. Niestety wielu rodziców nie radzi sobie z tym problemem i z bezradności nie reaguje w porę. Warto by pamiętali, że nie ze wszystkimi problemami muszą radzić sobie sami – specjaliści są po to by pomóc im i dziecku.

Źródło: Rodzice i Dzieci – Gabinet psychologiczny