Digital Smile Design – na czym polega?

Przez wiele lat pacjenci decydowali się na zabieg w ciemno, mogąc tylko wyobrazić sobie efekt końcowy. Często odbiegał on od oczekiwań. Obecnie, dzięki nowemu systemowi DSD już na początku leczenia będziemy widzieli przyszłe rezultaty.  Digital Smile Design oznacza projektowanie uśmiechu i został zapoczątkowany przez dr. Christiana Coachmann’a z Brazylii. W skrócie DSD można określić jako spójną i zintegrowaną koncepcję stomatologa i pacjenta.

Plan leczenia

Cyfrowe projektowanie uśmiechu polega na całkowitej analizie estetycznej zarówno uzębienia, jak twarzy, mimiki i rys. Lekarz wykonuje kilka zdjęć, na podstawie których komputer wykonuje symulację nowego wyglądu uśmiechu. Powtarzalność zdjęć jest bardzo ważna, ponieważ specjalista będzie mógł porównywać postępy pracy na poszczególnych etapach. Istotna jest także jakość zdjęć.

Następnie lekarz wraz z klientem uzgadniają plan leczenia – częstotliwość wizyt, koszty leczenia, oczekiwania klienta.  Warto pamiętać, że pierwsza wizyta może trwać nawet 1,5 godziny. Kolejnym etapem jest przygotowanie przez protetyka modelu uśmiechu, aby pacjent dokładnie mógł zobaczyć, jak będzie wyglądało jego uzębienie po zakończeniu terapii.

Sprawna komunikacja zespołu

Metoda Digital Smile Design ułatwia również współpracę, między specjalistami. Komunikacja jest uporządkowana, skraca się czas pracy, a przede wszystkim zmniejsza się ryzyko popełnienia błędów. Można rzec, że technika jest krokiem milowym w leczeniu uzębienia i sprawia, że pacjenci chętniej będą korzystać z usług stomatologa.