Dyskomfort podczas stosunku? To może być suchość pochwy

Z problemem suchości pochwy zmaga się coraz większa grupa kobiet nie tylko po menopauzie. Może ona prowadzić do odczuwania dyskomfortu podczas stosunku seksualnego, a nawet powstawania groźnych otarć i szerzenia się infekcji. Jakie są przyczyny suchości pochwy i w jaki sposób można z nią skutecznie walczyć?

Jak objawia się suchość pochwy?

Suchość pochwy może prowadzić do dolegliwości nie tylko podczas stosunku. Często odczuwana jest jako pieczenie lub swędzenie, niezależne od podejmowanych aktywności. Może również prowadzić do zwiększonego parcia na mocz. Warto mieć na uwadze, że suchość pochwy może być zarówno przyczyną, jak i objawem chorób. Kobiety zmagające się z tym problemem pozbawione są śluzu chroniącego ściany pochwy przed wnikaniem drobnoustrojów, co może doprowadzić do rozwoju infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Infekcje te same w sobie także mogą jednak powodować kłopoty z nawilżeniem pochwy, dlatego w przypadku nagle pojawiającej się suchości swój stan trzeba skonsultować z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wykluczy inne choroby.

Suchość pochwy – przyczyny

Przyczyny suchości pochwy mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej. U kobiet dojrzałych, w okresie menopauzy dochodzi do spadku poziomu estrogenów, odpowiedzialnych między innymi za wytwarzanie śluzu naturalnie nawilżającego ściany pochwy. Jeśli hormonu jest mniej, dodatkowo dochodzi do ścieńczenia oraz utraty elastyczności ścian pochwy, co również przyczynia się do zmniejszenia przyjemności płynącej ze zbliżenia. Spadek poziomu estrogenów dotyczy również młodszych kobiet. Osoby miesiączkujące mogą odczuwać objawy suchości przed menstruacją – wtedy poziom hormonu spada naturalnie. Podobnie dzieje się w przypadku kobiet w ciąży, a także w okresie połogu, kiedy również dochodzi do zmian hormonalnych.

Za suchość pochwy mogą jednak odpowiadać również inne, niefizjologiczne czynniki. Należy do nich stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy przyjmowanie niektórych leków. Wówczas należy skonsultować przyjmowane preparaty z ginekologiem, który doradzi dalsze postępowanie. Często już sama zmiana przyjmowanego leku na inny prowadzi do całkowitego ustąpienia dolegliwości.

Leczenie suchości pochwy

Najlepszą strategią walki z każdym problemem zdrowotnym jest dotarcie do jego przyczyn. Dlatego jeśli suchość utrzymuje się dłuższy czas i nie ma związku z cyklem menstruacyjnym czy ciążą, warto udać się na wizytę do lekarza. Najczęściej doradzane przez specjalistę niezależnie od przyczyny, są globulki dopochwowe. Tych jest kilka rodzajów. W przypadku stanów niezależnych od wahań hormonalnych, zalecane są globulki nawilżające, zawierające najczęściej kwas hialuronowy. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość działania – natychmiast rozpuszczają się w pochwie, przyjmując konsystencję kojącego kremu, co od razu łagodzi odczuwane dolegliwości.

Jeśli z problemem suchości zmaga się osoba w okresie menopauzy, wskazane jest stosowanie globulek dopochwowych o skojarzonym działaniu, wykorzystujących składniki nawilżające i estrogeny. Pozwoli to odbudować strukturę ściany pochwy i poprzez dotarcie do przyczyny, zwiększyć jej nawilżenie. Jeśli natomiast za suchością pochwy kryje się choroba podstawowa, lekarz zaleci doraźne przyjmowanie globulek wraz z jej leczeniem – tylko takie postępowanie spowoduje trwałe rozwiązanie problemu.

Suchość pochwy jest częstą przyczyną dolegliwości podczas stosunku oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Fizjologicznie dotyczy kobiet w ciąży i w okresie menstruacji, może jednak być też manifestacją poważnych chorób i zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jeśli tylko pozna się jej przyczynę, jest to stan, który łatwo poddaje się leczeniu poprzez połączenie terapii przyczynowej ze stosowaniem nawilżających globulek dopochwowych.