Jak Twój styl życia wpływa na jakość nasienia?

Zła dieta, choroby, stres oraz niezdrowy styl życia – to wszystko może powodować pogorszenie jakości nasienia i być przyczyną niepłodności. Ta, przez współczesny styl życia, staje się coraz powszechniejsza i dotyka nawet co piątej pary. W jaki sposób styl naszego życia wpływa na jakość nasienia i czy są sposoby, by ją poprawić?

Niepłodność, bezpłodność – czy to to samo?

W języku potocznym te dwa pojęcia często się mieszają i są używane naprzemiennie. Należy jednak pamiętać, że znaczą zupełnie co innego i diagnoza każdej z nich oznacza inne postępowanie terapeutyczne. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, oznaczającym trwałą niemożność zajścia w ciążę, wynikającą z przebytych operacji, niedorozwoju gonad czy poważnych urazów. Niepłodność z kolei jest indukowana czynnikami odwracalnymi i przejawia się przejściowymi problemami z zajściem w ciążę, które ustępują po wyeliminowaniu czynnika, który problemy te wywołał. Do najczęstszych przyczyn niepłodności należą choroby jąder, choroby ogólnoustrojowe takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także niezdrowy styl życia i nieodłącznie towarzyszący każdemu współczesnemu człowiekowi stres.

Jak prowadzone życie wpływa na jakość nasienia?

Chociaż kłopoty z płodnością mogą być warunkowane chorobami, na których pojawienie się nie mamy wpływu, bardzo często przyczyny niepłodności u mężczyzn leżą w prowadzonym stylu życia. Przewlekły stres powoduje zwiększone uwalnianie kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Kortyzol z kolei hamuje wydzielanie gonadotropin odpowiedzialnych za stymulację wytwarzania testosteronu w jądrach. To właśnie testosteron odpowiada za powstawanie plemników. Stres zmniejszy więc ich ilość, co znacznie obniży prawdopodobieństwo zapłodnienia.

O ile palenie papierosów i przyjmowanie narkotyków mają jednoznacznie negatywny wpływ na jakość nasienia, o tyle inaczej sprawa wygląda w przypadku alkoholu. Jak donoszą badania, spożycie alkoholu w umiarkowanych ilościach wywiera pozytywny wpływ na jakość nasienia, również u mężczyzn, którzy wcześniej borykali się z problemami na tym podłożu. Oznacza to jednak spożycie nie więcej niż 4-7 jednostek alkoholu tygodniowo (przy założeniu 12.5 g etanolu na jednostkę). Nadużywanie alkoholu, podobnie jak palenie tytoniu, negatywnie wpłynie na jakość produkowanego nasienia.

Nie bez znaczenia dla zdrowia reprodukcyjnego jest również dieta. Jeśli jest ona uboga w składniki odżywcze, a dodatkowo występuje towarzysząca otyłość, liczba oraz ruchliwość plemników będzie obniżona. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zbilansowanego odżywiania, a w celu zwiększenia płodności często nie trzeba sięgać po środki farmakologiczne i pomocne okażą się już preparaty oparte o naturalne składniki, takie jak Profertil.

Sposoby na walkę z niepłodnością

Niepłodność męska nie musi oznaczać wyroku i konieczności korzystania ze sztucznych metod zapłodnienia. Pierwszym krokiem w jej leczeniu powinna być wizyta u lekarza, który ustali czy za takim stanem nie stoją poważne choroby układowe. Następnie należy zmodyfikować styl swojego życia. Zadbać o odpowiednią ilość ruchu (przynajmniej pół godziny każdego dnia) oraz poprawić swoją dietę. Unikać nadmiernego spożycia alkoholu, rzucić palenie i postawić na kontrolę masy ciała. Warto rozważyć stosowanie wspomagająco dietetycznych środków, jak wspomniany wcześniej Profertil. W przeciwieństwie do leków nie działają obciążająco na wątrobę, a zawierają składniki naturalnie zawarte w diecie, indukujące powstawanie plemników o korzystniejszych parametrach ruchliwości i jakości.

Obniżona jakość nasienia jest problemem, z którym mierzy się większość mężczyzn. U części z nich może ona prowadzić do niepłodności. Kluczowe w walce z tym problemem okazują się normalizacja masy ciała, unikanie stresu lub korzystanie z technik relaksacyjnych, spożycie alkoholu jedynie w umiarkowanych ilościach oraz niepalenie. Należy też pamiętać, że na rozwój niepłodności mogą mieć wpływ choroby podstawowe, dlatego wraz ze zmianą stylu życia, w celu zapewnienia optymalnego leczenia, standardem jest również konsultacja lekarska.