Kiedy warto zdecydować się na skaling?

Jak pozbyć się żółtego osadu i kamienia ze szkliwa? Kiedy marzymy o perlistym uśmiechu, warto zainteresować się zabiegami dentystycznymi, które pomagają go otrzymać. Jednym z nich jest skaling. Na czym dokładnie polega?

Co to jest skaling?

 

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który powstaje, kiedy odkładająca się na szkliwie warstwa miękkiego osadu nie jest regularnie usuwana. Materiał ulega mineralizacji, tworząc twardą płytkę, w której skład wchodzą substancje zawarte w ślinie, związki wapnia i fosforu, resztki pożywienia oraz bakterie prowadzące do rozwoju próchnicy oraz paradontozy.

Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego nie jesteśmy w stanie się go pozbyć przy użyciu szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Ponadto zmineralizowana płytka jest o wiele ciemniejsza od szkliwa. Jej odcień pogłębia się przy spożywaniu np. kawy, herbaty, czerwonego wina lub też paleniu papierosów.

Rodzaje skalingu

 

Kamień nazębny można usunąć na wiele sposobów:

⦁    konwencjonalnie – jest to jednak przestarzała i niedokładna metoda, w której wykorzystuje się skaler ręczny. Ze względu na jej niedokładność jest wypierana przez nowocześniejsze metody;

⦁    mechanicznie – z zębów pacjenta odrywane są kawałki kamienia nazębnego za pomocą frezarki;

⦁    ultradźwiękowo – jest to najpowszechniejsza metoda, w której lekarz stomatolog przykłada końcówkę skalera ultradźwiękowego do zęba, a ultradźwięki i woda odrywają osad od jego powierzchni;

⦁    dźwiękowo – kamień usuwa się falami dźwiękowymi z zakresu 6–8 kHz

⦁    laserowo – stomatolog usuwa kamień za pomocą wyspecjalizowanego lasera;

⦁    chemicznie – z użyciem płukanek, które służą do zmiękczenia kamienia, po czym zostaje on wypłukany za pomocą wody;

Przeciwwskazania do skalingu

 

Eksperci uważają, że z zabiegiem skalingu należy się wstrzymać w przypadku:

⦁    ciąży

⦁    posiadania wszczepionego rozrusznika serca

⦁    rozwiniętej osteoporozy

Takie grupy pacjentów powinny zasięgnąć indywidualnej porady lekarza przed skalingiem. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku metody ultradźwiękowej, która może wpłynąć na stan zdrowia pacjenta. W takich przypadkach (po uprzednim uzgodnieniu z lekarzem) wykonuje się skaling tradycyjny.

Profilaktyka kamienia nazębnego

 

Skaling nie usuwa kamienia nazębnego permanentnie. Nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć powstawania kamienia nazębnego, ale możemy ograniczyć ten proces. Zaleca się wprowadzenie zmian w diecie – ograniczenie spożywania kawy czy herbaty oraz palenia papierosów. Dym tytoniowy dodatkowo sprzyja rozwojowi bakterii oraz stanów zapalnych w jamie ustnej.

Aby zmniejszyć powstawanie kamienia nazębnego, należy również wprowadzić parę zasad w codziennej higienie jamy ustnej. Warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną, która sprawniej usuwa osad nazębny, płyny do płukania jamy ustnej (poleca się te, w których składzie występują substancje hamujące odkładanie się kamienia, np. pirofosforan sodu lub cytrynian cynku), pamiętać o stosowaniu nici dentystycznej oraz dokładnym czyszczeniu języka, na którym w ciągu dnia odkładają się resztki jedzenia.

Skaling – Ile i gdzie?

 

Cena głębokiego skalingu waha się od 200 do 300 zł. Jeśli mieszkasz w Warszawie, zapoznaj się z ofertą gabinetu dentystycznego na Wilanowie, który oferuje zabieg w atrakcyjnych cenach. Z pewnością warto wykonać zabieg – nie tylko zapewni nam on estetyczny, biały uśmiech, lecz także zabezpieczy zęby przed rozwojem bakterii oraz przed próchnicą.