Leczenie kanałowe – dlaczego jest tak stresujące?

Dlaczego leczenie kanałowe wywołuje u nas stres i czy naprawdę tak bardzo boli? Poniżej poznasz odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące niniejszego zabiegu.

Dlaczego leczenie kanałowe wywołuje u nas stres i czy naprawdę tak bardzo boli? Poniżej poznasz odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące niniejszego zabiegu.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) stosowane jest powszechnie w terapii nieodwracalnych stanów zapalnych obejmujących miazgę zębową.  Przeprowadzenie niniejszego leczenia nie musi i wręcz nie powinno wiązać się z  doznaniami bólowymi.

Leczenie kanałowe – czy jest się czego bać?

Leczenie endodontyczne  to zabieg, o którego konieczności przeprowadzenia decyduje dentysta. Na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia rentgenowskiego jest on bowiem w stanie stwierdzić obecność nieodwracalnej zmiany zapalnej w miazdze zębowej wywołanej przewleką próchnicą lub urazem mechanicznym.

Na cały proces leczenia kanałowego zębów składa się z kilka wizyt , podczas których dentysta wykonuje kolejne etapy leczenia:

Po pierwsze: dentysta stawia swoją diagnozę w oparciu o badanie kliniczne i wykonane wcześniej zdjęcie RTG, które jednoznacznie jest w stanie wskazać obecność stanu patologicznego w obrębie miazgi zębowej.

Po drugie: w zależności od stanu żywotności miazgi, dentysta decyduje o podaniu znieczulenia (jeśli ząb jest już martwy – podanie znieczulenia nie jest konieczne).

Po trzecie: stomatolog opracowuje ubytki w obrębie dotkniętego stanem chorobowym zęba i uzyskuje tym samym swobody dostęp do jego korony a następnie kanałów

Po czwarte: lekarz stomatolog przystępuje do zabiegu usunięcia miazgi z kanałów a następnie do precyzyjnej procedury ich poszerzania, odkażania i ostatecznie wypełnienia. Zabieg ten musi być wykonany precyzyjnymi narzędziami endodontycznymi pod pełną  kontrolą wzroku . By to zapewnić lekarz musi pracować w mikroskopie. W nowoczesnej stomatologii nowoczesne narzędzia, techniki wypełniania kanałów i mikroskop to niezbędne warunki do profesjonalnego i skutecznego leczenia endodontycznego.

Po piąte: po wykonaniu diagnostyki radiologicznej ,oceniającej efekt pracy ,lekarz zakłada  w obrębie zęba  wypełnienie i koryguje go w zwarciu.

 

Leczenie kanałowe – kiedy należy je przeprowadzić?

Tak jak przedstawiono powyżej, głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu kanałowego leczenia zębów jest stwierdzenie obecności nieodwracalnego, zaawansowanego stanu zapalnego w obrębie miazgi zębowej, do którego dochodzi najczęściej na skutek przewlekłej próchnicy. Jednak Terapia endodontyczna  przeprowadzana jest również u pacjentów, u których doszło do martwicy miazgi zębowej powstałej na skutek mechanicznego uszkodzenia zęba. W tym miejscu należy również wspomnieć, że jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego zęba, jest jego ekstrakcja, czyli usunięcie.

Leczenie kanałowe – dlaczego wywołuje u nas tak duży stres?

Leczenie kanałowe przez lata owiewane było mitem drastycznego zabiegu związanego z niewyobrażalnym bólem, na szczęście niewiele w tym prawdy. Terapia ta  wykonywana przez wykwalifikowanych dentystów jest  zabiegiem praktycznie bezbolesnym, a stres związany z jego przeprowadzeniem może  być wywołany tylko wizją odsłonięcia kanałów zębowych, które zdają się nam być niezwykle wrażliwe. W większości przypadków niniejsze leczenie przeprowadzane jest jednak w skutecznym znieczuleniu miejscowym, w trakcie zabiegu nie słyszymy również tak nieprzyjemnych dźwięków, jak w przypadku borowania. Zabieg jeśli jest stresujący to tylko dla lekarza wykonującego żmudną pracę w mikroskopie ale na pewno nie dla pacjenta.

Leczenie kanałowe zębów to obecnie najskuteczniejsza metoda radzenia sobie z problemem zaawansowanego stanu zapalnego lub martwicy miazgi. Dzięki nowoczesnym metodom oraz obszernej wiedzy specjalistów jest to również zabieg praktycznie bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Chroni nasze zęby przed koniecznością ich usunięcia oraz zdrowie ogólne prze ogniskami infekcji jakimi zawsze są zęby z chorą lub obumarłą miazgą lub nieprawidłowo przeleczone kanałowo.