Masaż i stretching – dlaczego są tak ważne w fizjoterapii?

Stretching oznacza rozciąganie. W odniesieniu do ludzkiego ciała jest to rozciąganie mięśni, ścięgien i stawów, które wpływa na lepszą wydolność organizmu. Natomiast masaż jest rodzajem stymulowania mięśni. Fizjoterapia w dużej mierze czerpie z obu tych aktywności, a odpowiednio wykonany masaż poprzedzony stretchingiem może dać bardzo dobre efekty.

Jak regularne rozciąganie wpływa na organizm?

Przede wszystkim systematyczne wykonywanie treningu stretchingowego to świetny efekt w postaci znacznego zwiększenia elastyczności mięśni. Oprócz tego poprawia się dodatkowo ruchomość stawów, co ma bezpośredni wpływ na polepszenie kondycji całego ciała. Zmniejsza się także ryzyko urazów. Takie rozciąganie poprawia ukrwienie skóry, dotlenienie tkanek i całego ciała. Osoby wykonujące stretching mają też lepszą, bardziej wyprostowaną postawę ciała, ponieważ rozciąganie niweluje przeciążenia. Rozciąganie można wykonywać w formie statycznej bądź dynamicznej.

Masaż w fizjoterapii – jakie ma zalety?

Fizjoterapia w dużej mierze opiera się również na masażu. Odpowiednio dobrany rodzaj masażu na konkretnej partii ciała oraz dostosowany nacisk, intensywność oraz czas trwania masażu mogą dać wiele korzyści. Dzięki zabiegowi można szybko poczuć ulgę w bólu. Masaż jest w stanie wyleczyć niektóre schorzenia albo przyspieszyć powrót do zdrowia pacjenta. W połączeniu ze stretchingiem, masaż daje jeszcze lepsze rezultaty, które są widoczne bardzo szybko. Masaż oraz stretching są tak szeroko stosowane w fizjoterapii, ponieważ są to proste narzędzia, które są w stanie dotrzeć do sedna problemu. Rozciągania można się nauczyć i wykonywać taki trening w domu, natomiast masaż wykonywany przez fizjoterapeutę to czas, w którym pacjent relaksuje się i całe ciało, odpoczywa i jednocześnie walczy z problemem, który mu doskwiera.

Inspirowane: rehabilitacja-mw.pl – mechanika stawu kolanowego