Oddech w masażu tajskim

Masaż tajski ma wiele wspólnego z jogą – nie bez powodu nazywany jest pasywną formą znanego wschodniego systemu ćwiczeń. Tak jak w jodze, w masażu tajskim ogromne znaczenie odgrywa oddech, a konkretnie jego kontrola i świadomość.

Wdech, Wydech

W codziennym życiu bardzo często, dopóki nie mamy kataru albo kaszlu, nie zwracamy uwagi na nasz oddech. Dopiero problemy z oddychaniem sprawiają, że dostrzegamy jak istotny wpływ ma na nas ta czynność, pomimo jej pozornej nieświadomości. Jeśli uprawiamy sport jest duża szansa, że jesteśmy trochę bardziej świadomi tego jak oddychamy, lecz czy potrafimy to kontrolować w każdej sytuacji?

Kiedy biegniemy i zaczynamy tracić oddech, musimy się skoncentrować na jego opanowaniu oraz postarać się oddychać rytmicznie, właściwie do rytmu naszego ćwiczenia. Ciągły dopływ tlenu gwarantuje naszym mięśniom oraz mózgowi możliwość poradzenia sobie w męczącej nas aktywności. Jednak jeśli zastanowimy się jak to działa w przypadku kiedy nie jesteśmy zmęczeni i nie staramy się poradzić sobie na treningu, zobaczymy że oddech odgrywa równie ważną rolę, nawet jeśli nie tak widoczną.

Świadomość oddechu to świadomość ciała

Wiele razy w ćwiczeniu jogi zetknąłem się z pojęciem świadomej jogi. Definicja tej frazy zmienia się czasami, w zależności od interpretującego jednak jej właściwy sens pozostaje ten sam. Bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy świadomi naszego ciała i nie potrafilibyśmy się do niego odnieść, jeśli mielibyśmy ograniczony dostęp do naszych zmysłów. Bardzo często po zamknięciu oczu większość z nas nie jest w stanie precyzyjnie określić w jakiej pozycji i miejscu znajduje się konkretna część ciała.

Nie inaczej jest w przypadku oddychania, a na to systemy jogiczne kładą szczególny nacisk. Częścią ćwiczeń jogicznych jest trening oddechu, a konkretnie jego świadomości i kontroli. Uczymy się zatem jak panować nad jego głębokością oraz rytmem, najpierw w całkowitym spokoju, a potem w trakcie ćwiczeń. I to zmienia całkowicie oblicze jogi – to pierwszy krok do świadomej jogi.

Oddech w trakcie masażu

W trakcie masażu tajskiego oddech jest równie ważny jak na treningu jogi. Na początku wyjaśnijmy, że masaż tajski jest nazywany jogą pasywną ze względu na to, że z samej jogi wynosi bardzo pozycji lub pół-pozycji (tak zwanych asan), w które jesteśmy wprowadzani bez użycia naszej siły przez masażystę, a także często w nich odbywają się krótkie fragmenty masażu. Dzięki temu rozciągnięcie i poprawienie ruchomości w stawach jest niezmiernie skuteczne w masażu tajskim. W salonach masażu ThaiSun zauważyliśmy, że jeśli w trakcie odbywania sesji klasycznego masażu tajskiego kontrolujemy oddech i używamy go podobnie jak w jodze, skuteczność takiego masażu jeszcze bardziej rośnie, wyrównując w harmoniczny sposób poziomy energii w naszym ciele.

Podczas masażu bardzo często zdarza się, że czujemy ból powstający w wyniku napięć mięśniowych i uwalniany przez masażystę poprzez punkty spustowe. Dzięki kontroli własnego ciała i oddechu w trakcie masażu możemy dużo lepiej wykorzystać fizjoterapię, a zwłaszcza masaż tajski, którego korzenie tkwią w systemie jogicznym i medycynie ajurwedycznej. Doświadczając bólu bardzo często spinamy i sznurujemy mięśnie jeszcze bardziej nie pozwalając dotrzeć terapeucie do sedna problemu. Kiedy podchodzimy do tego świadomie, przestajemy napinać mięśnie, a rytmiczny kontrolowany oddech bardzo nam w tym pomoże. Jeśli synchronizujemy nasz oddech do rytmu masażu, powinniśmy podczas momentu ucisku wypuszczać powietrze, możliwie jak najbardziej rozluźniając przy tym ciało. Kiedy ucisk maleje, a masażysta zmienia technikę uciskową bierzemy pełny, głęboki oddech dostosowując go do spodziewanego trwania ucisku lub tarcia. Dzięki temu uczymy nasze ciało reakcji na masaż tajski i maksymalizujemy jego skuteczność. W salonach masażu tajskiego ThaiSun znajdziecie masażystów, którzy chętnie popracują z wami nad świadomością oddechu w masażu tajskim klasycznym oraz wytłumaczą jak joga i jej ćwiczenie wpływa na korzyści płynące z masażu tajskiego.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: www.thaisun.pl