Pokonaj nadpotliwość medycyną estetyczną

Nie ulega wątpliwości, że wydzielanie potu to bardzo ważny proces dla naszego organizmu, ponieważ dzięki temu, że odprowadza ciepło, zapobiega przegrzaniu się ciała.

Nie ulega wątpliwości, że wydzielanie potu to bardzo ważny proces dla naszego organizmu, ponieważ dzięki temu, że odprowadza ciepło, zapobiega przegrzaniu się ciała. Choć bywa niekiedy przyczyną dyskomfortu, jest to naturalny sposób termoregulacji, który nie powinien być utożsamiany z większym problemem. Zachodzą jednak sytuacje, kiedy to pocenie się w nadmiernym stopniu jest niesłychanie uciążliwe. Zachwianie procesu pocenia się określane jest mianem nadpotliwości. Wówczas przez skórę odprowadzana jest zdecydowanie większa ilość wody niż ta potrzebna do ochłodzenia ciała. Przypadłość ta dotyka ok 2-3% osób, wśród których większość stanowią mężczyźni. Przy nadpotliwości gruczoły reagują wzmożoną pracą na zmianę temperatury, stres, emocje i wysiłek fizyczny. Wyróżnia się nadmierną potliwość wrodzoną (w tym wypadku bardzo trudno jest określić przyczynę medyczną) oraz nadmierną potliwość wtórną (jest związana z przechodzonymi chorobami przewlekłymi).

Wstydliwy problem

Nadpotliwość to przypadłość, która powoduje silny dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Zabiera pewność siebie i niestety wpływa na negatywne postrzeganie silnie pocącej się osoby. Bardzo często jest to wręcz problem emocjonalny, który przeszkadza zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pocenia się nie są w stanie zatrzymać zwykłe antyperspiranty, niekiedy zupełnie nie skutkują blokery potu, kąpiele ziołowe czy tabletki. Obszarami, na których najczęściej pojawia się duża ilość potu są pachy, plecy, dłonie, stopy czy twarz, powstają wówczas plamy na ubraniach, a w najbardziej krytycznych sytuacjach pot skrapla się na skórze.

Gdzie więc mają szukać ratunku osoby cierpiące na nadmierną potliwość? Czy istnieje sposób, który może zahamować aż tak intensywne wydzielanie potu?

Medycyna estetyczna!

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się problemu nadpotliwości jest zabieg wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. Terapia polega na wstrzykiwaniu toksyny botulinowej miejsc problematycznych – dłoni, stóp, pleców, pach, twarzy. Odpowiednią ilość substancji wprowadza się tuż pod skórę. Jej działanie opiera się na hamowaniu działania gruczołów potowych. Blokuje ona nerwy, które regulują pracę gruczołów, a dzięki temu intensywna produkcja potu zostaje zatrzymana.

Zabieg może wywoływać dość nieprzyjemne odczucia, dlatego przed rozpoczęciem podaje się na skórę znieczulenie, a niekiedy również stosuje się łagodzący nawiew. Po skończeniu twarz może być lekko zaczerwieniona, a rzadziej odczuwać można boleść lub swędzenie. Działanie preparatu rozpoczyna się tuż po zakończeniu ostrzykiwania skóry, natomiast pełne efekty można zaobserwować po tygodniu. Zahamowanie pocenia trwa przez okres 6-10 miesięcy, po upływie których można zdecydować się na kolejny zabieg.

Źrodło: Klinika Krajewski – Dermatolog