Strata bliskiej osoby – czy warto udać się do psychologa?

Poniższy artykuł dotyczyć będzie bardzo trudnych z psychologicznego punktu widzenia kwestii: straty bliskiej osoby. Artykuł ów kierowany jest do wszystkich czytelników i czytelniczek ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców miasta Łódź. Jeśli więc potrzebujesz pomocy specjalisty, nie zwlekaj i skorzystaj z usług wykwalifikowanego psychologa w Łodzi. Jeśli mieszkasz w innej części Polski, odnajdź gabinet, który spełni Twoje oczekiwania i pomoże Ci przepracować ból po stracie bliskiej osoby.

Czy warto skorzystać z pomocy psychologicznej po stracie bliskiej osoby?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ale w większości przypadków będzie twierdząca. Strata partnera, małżonka, brata lub siostry czy rodzica albo przyjaciela/przyjaciółki jest ogromnym stresem nie tylko dla psychiki danej osoby, ale również dla jej ciała. Często reakcje fizjologiczne są w bezpośredni sposób powiązane z tramą po stracie.

Cierpienie jest cierpieniem bez względu na formę (cierpienie psychologiczne, fizjologiczne). Ból psychologiczny łączy się z fizycznym i na odwrót. Cierpienie po stracie kogoś bliskiego jest absolutnie normalne. Ktoś bliski odchodzi, ktoś ważny, ktoś, kto nas rozumiał, dbał o nas i o kogo my dbaliśmy. Nagle nie ma tej osoby i człowiek, który pozostał sam, może czuć bardzo różne emocje: od smutku i rozpaczy, przez zobojętnienie, czasem złość i irytację. Niektóre osoby mogą wybuchać śmiechem, by za chwilę pogrążyć się w płaczu. Jednakże dominującą emocją będzie uczucie całkowitego zagubienia.

Osoba, która odchodzi, a z którą byliśmy mocno związani, daje nam również znać o naszej śmiertelności. Śmierć rodziców to bardzo jasny sygnał: teraz między śmiercią a mną nie ma już nikogo, moje życie jest równie kruche. Wszystkiemu towarzyszy szok, niedowierzanie czy nawet zaprzeczenie. Czasem emocji jest zbyt wiele, są zbyt silne, a wokół trudno szukać pomocy, która w profesjonalny sposób zadziałałaby na pogrążoną w niemożliwej do kontrolowania rozpaczy. Wtedy warto pójść na spotkanie z psychologiem.

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Żałoba jest naturalnym procesem i często nie wymaga opieki specjalisty. Różni ludzie przeżywają ją na różne sposoby, powoli wracając do stanu neutralnego, kiedy ich funkcjonowanie nie jest zaburzone przez silne emocje. W niektórych jednak przypadkach pomoc okazuje się nieodzowna. Są to te przypadki, w których dana osoba nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie ze stratą bliskiej osoby (brak wsparcia bliskich, brak środków finansowych itd.).

Czasem nie widać tej niemożności od razu, ponieważ może ona objawiać się później lub pozostawać ukryta nawet dla samej osoby dotkniętej stratą. Partner, który przychodzi na grób partnerki codziennie, zaniedbując obowiązki takie jak praca, czy spychając własne zainteresowania na dalszy plan. Przyjaciółka, która po stracie przyjaciela nie może normalnie funkcjonować, mimo usilnych prób, bo wspomnienia o przyjacielu utrudniają jej pracę, codzienne obowiązki czy naukę.

Kiedy żałoba staje się chroniczna, należy skorzystać z pomocy psychologa.

Terapia

Terapia w poradni psychologicznej zaczyna się od konsultacji i zdiagnozowania problemu. Kiedy ten etap zostanie ukończony, rozpoczyna się terapia właściwa, w której psycholog lub psychoterapeuta pracuje z daną osobą nad:

  • radzeniem sobie z emocjami i myślami, które wynikają ze śmierci osoby bliskiej;
  • motywacją do wychodzenia ze stanu żałoby;
  • umiejętnościami radzenia sobie w życiu codziennym.

Konsultacje, rozmowy i cała terapia to podstawa do wyjścia z żałoby, czasem jednak specjalista może zaproponować leczenie farmakologiczne, by wspomóc proces leczenia.

 

Podsumowanie

Poradnia psychologiczna to miejsce, którego nie trzeba się bać. Nie należy też się wahać z decyzją o podjęciu leczenia. W określonych sytuacjach jest ono niezbędne i pomaga osobie, która straciła kogoś bliskiego, w odzyskaniu równowagi psychologicznej i w powrocie do normalnego życia bez obciążenia zbyt intensywnie lub zbyt długo przeżywaną żałobą.