Szukasz diety bez glutenu? Dlaczego warto postawić na dietę paleo?

Wyeliminowanie glutenu z diety jest obecnie bardzo popularnym trendem na świecie. Wiele osób wyklucza gluten z diety z powodu nietolerancji, celiakii, alergii oraz wielu innych dolegliwości zdrowotnych. Czym właściwie jest gluten? To białko roślinne, znajdujące się w ziarnach większości zbóż, takich jak: pszenica, jęczmień, żyto, orkisz, pszenżyto, kamut oraz owies. Gluten nadaje odpowiednią konsystencję oraz elastyczność ciastu, poza tym nie posiada żadnych innych wartości odżywczych.

Dieta naszych przodków

Odkąd popularne stało się minimalizowanie ilości glutenu w posiłkach, na rynku dietetycznym pojawiło się wiele diet bezglutenowych. Jedną z nich jest dieta naszych przodków – paleo. W niektórych środowiskach była ona praktykowana już dawno temu, jednak prawdziwą popularność przyniosły jej ostatnie lata. Wiele osób odżywiających się zgodnie z dietą paleo, chwali ją sobie ze względu na wartości odżywcze, walory smakowe potraw oraz poprawę funkcjonowania układu pokarmowego. Na jakich podstawowych zasadach opiera się tak popularna w ostatnim czasie dieta paleo?

Dieta paleo wzięła się z zainteresowania powrotem do korzeni gatunku homo sapiens. Najprościej mówiąc, opiera się ona na produktach spożywanych przez gatunek ludzki przed rewolucją neolityczną. W jadłospisie nie ma zbóż, mąki ani kasz, ponieważ nie jest to pierwotny i naturalny pokarm ludzi. Rozważania na ten temat doprowadziły do zarzucenia rolnictwu powstania wielu nowych chorób i dolegliwości ­– między innymi alergii oraz nietolerancji pokarmowych.

Podstawą diety paleo są naturalne i nieprzetworzone produkty, takie jak: warzywa, owoce, orzechy, grzyby, ryby, mięso oraz jajka. Są to jedyne produkty, które pozwoliły przeżyć człowiekowi w okresie paleolitu. Właśnie dlatego dieta paleo jest tak popularna wśród osób unikających glutenu. Doskonale uzupełnia wszystkie niedobory, które mogą powstać przy wykluczeniu większości zbóż. Co więcej, jest dietą wysokoenergetyczną.

To więcej niż dieta

Przejście na dietę paleo to nie tylko zmiana produktów, z których przygotowujemy posiłki. Przodkowie gatunku ludzkiego, żyjący w trudnych warunkach, nie mieli styczności z codzienną chemią w żywności, gotowymi potrawami oraz sztucznymi substancjami obecnymi w kosmetykach. Oprócz unikania żywności przetworzonej ważnymi elementami diety są również: odpowiednia ilość zdrowego snu (minimum 8 godzin dziennie), stosowanie naturalnych produktów w codziennej pielęgnacji oraz zastępowanie gotowych produktów naturalnymi. Aby zmienić swoje życie, przechodząc na dietę paleo, należy zmienić swoje podejście do wielu dóbr oferowanych nam przez współczesny świat!

Bez glutenu

Dieta paleo jest doskonałym przykładem na to, że dieta bezglutenowa może być idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi. Klucz do poprawy samopoczucia i zmniejszenia intensywnych dolegliwości polega na zmniejszeniu wpływu jedzenia na poziom glukozy we krwi. Paliwem organizmu stają się zdrowe tłuszcze, które zastępują glukozę. Ponadto dieta paleo gwarantuje dostarczenie organizmowi wielu różnorodnych substancji odżywczych i witamin, co w efekcie poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, który jest odpowiedzialny za powstawanie nietolerancji pokarmowych.

Dieta paleo jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn nie spożywają glutenu. Poza zminimalizowaniem dolegliwości wynikających ze spożywania glutenu dzięki stosowaniu tej diety wzrasta poziom energii, a ilość glukozy we krwi jest ustabilizowana.

Źródło: paleocatering24.pl – catering na diecie