Zakup mieszkania od dewelopera – o czym pamiętać? Poradnik krok po kroku

Zakup mieszkania to jedna z tych decyzji życiowych, które mają szczególne znaczenie. Z tego względu należy go poprzedzić wnikliwą analizą nie tylko indywidualnych potrzeb, ale i oferty rynkowej. Potencjalny nabywca może zdecydować się m.in. na lokum od dewelopera. Jak wówczas wygląda procedura zakupu mieszkania? Przedstawiamy krótki poradnik krok po kroku.

Mieszkanie od dewelopera – o czym pamiętać? Krótki przewodnik po zakupie

Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się sporym zainteresowaniem. O ich popularności przesądza m.in. możliwość urządzenia wybranego lokum na własnych zasadach. Zakup nieruchomości od dewelopera wiąże się jednak z koniecznością załatwienia pewnych formalności. Jak wygląda cała procedura? O czym należy pamiętać? Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych etapach związanych z nabyciem mieszkania od dewelopera.

  1. Oszacuj swoje możliwości finansowe i zdolność kredytową. Jeżeli chcesz nabyć mieszkanie, w pierwszej kolejności oceń stan swoich finansów. Wbrew pozorom brak wystarczających środków nie musi zamykać drogi do wymarzonego „M”. Na zakup nieruchomości możesz bowiem zaciągnąć kredyt hipoteczny. Musisz mieć jednak odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także wkład własny. Żeby wstępnie oszacować swoją zdolność kredytową, możesz skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie. Pamiętaj jednak, że pełnią one jedynie funkcję informacyjną. Określona przez bank zdolność kredytowa może być bowiem niższa. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej wnikliwą ocenę, udaj się do doradcy kredytowego.
  2. Wybierz mieszkanie. Po określeniu możliwości finansowych lub zdolności kredytowej możesz rozpocząć poszukiwania lokum. Sporządź listę najbardziej interesujących Cię lokali i wnikliwie się im przyjrzyj. Przeanalizuj nie tylko metraż, układ czy też usytuowanie nieruchomości względem stron świata, ale również infrastrukturę, która się wokół niej znajduje. Nie zapomnij lepiej przyjrzeć się także samemu deweloperowi.
  3. Skontaktuj się z deweloperem. Po wyborze mieszkanie, które najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom, skontaktuj się z deweloperem lub udaj się do biura sprzedaży, by lepiej przyjrzeć się ofercie. Poproś o prospekt informacyjny inwestycji i dokładnie go przestudiuj. Zawiera on bowiem szereg ważnych informacji dotyczących nie tylko działki i nieruchomości, ale również samego dewelopera. Żeby go lepiej prześwietlić, możesz także poprosić o sprawozdania finansowe.
  4. Negocjuj warunki i podpisz umowę rezerwacyjną. Jeżeli nic nie budzi Twoich zastrzeżeń, możesz przystąpić do negocjacji cenowych. Deweloperzy są mniej lub bardziej otwarci na nie. Warto jednak spróbować. Niższa cena za metr kwadratowy, komórka lokatorska w cenie mieszkania czy też wyższy standard wykończenia – to najczęstsze korzyści, jakie można uzyskać. Jeżeli finansujesz nieruchomość kredytem hipotecznym, po ustaleniu warunków finansowych i innych szczegółów możesz podpisać z deweloperem umowę rezerwacyjną. Sprawdź uważnie jej zapisy, zwłaszcza te dotyczące sankcji związanych z odstąpieniem od umowy, np. w związku z brakiem zgody na udzielenie kredytu przez bank.
  5. Podpisz umowę deweloperską. Jeżeli dysponujesz pełną kwotą lub bank przyznał Ci kredyt hipoteczny, możesz podpisać umowę deweloperską. Uważnie ją przestudiuj, tak aby zabezpieczała także Twoje interesy. Możesz ją również skonsultować z prawnikiem.
  6. Przekaż środki deweloperowi. Jeśli finansujesz nieruchomość z własnych środków, pieniądze wpłacasz według ustalonego harmonogramu. Jeżeli korzystasz z kredytu hipotecznego, uiszczasz jedynie wkład własny, a pozostałych płatności dokonuje bank.
  7. Odbiór techniczny mieszkania i wykończenie mieszkania. Po zakończeniu budowy umawiasz się na odbiór techniczny mieszkania, w ramach którego sprawdzasz, czy stan mieszkania jest zgodny z tym, do czego deweloper zobowiązał się w umowie. Jeśli nie, firma musi usunąć usterki i niedociągnięcia. Jeżeli nic nie budzi Twoich zastrzeżeń, odbierasz klucze i możesz rozpocząć wykończenie nieruchomości.

Rzetelni deweloperzy dokładają starań, aby procedura zakupu mieszkania zajmowała jak najmniej czasu i nie wiązała się z ogromnym stresem. Przedstawiają niezbędne dokumenty, wyjaśniają wszelkie kwestie związane z budową i chętnie odpowiadają na pytania. Nie oznacza to jednak, że nabywca nie powinien zachować czujności. W końcu podejmuje jedną z najważniejszych decyzji w życiu.

źródło: Sławbud developer Łomianki