Kupujesz używany wózek widłowy? Na co zwrócić uwagę?
Nowe nie zawsze oznacza lepsze, o czym mówi wyraźnie rynek używanych wózków widłowych, które po właściwej kontroli serwisowej wytrzymują duże obciążenia eksploatacyjne u nowego właściciela. W jaki sposób podejść prawidłowo do wyboru i zakupu używanego wózka widłowego? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.
Praktyki ułatwiające podjęcie decyzji o używanej maszynie do pracy w zakładzie
Przed ostateczną decyzją przedsiębiorca może wynająć obserwowany wózek widłowy, a nawet dopytać o szczegóły techniczne doświadczony serwis. Większość techników wie, które marki najczęściej trafiają do naprawy i co się najczęściej psuje, więc ekspertyza umożliwi nie tylko selekcję maszyn, ale też części zamiennych, czy podstawowych płynów eksploatacyjnych. Niektórzy producenci posiadają działy z nowymi i używanymi maszynami dostępnymi po pełnej renowacji. To jeden z najlepszych kierunków poszukiwań użytecznej jednostki. Dlaczego? Serwisanci powiązani bezpośrednio z producentem znają lepiej specyfikę i know how marki. Inwestycja w używane wózki widłowe wymaga dopełnienia formalności związanych z badaniami odbiorczymi. Dokumentacja rejestracyjna to obowiązek wynikający z rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 roku. Używany wózek widłowy może zatem wymagać przeprowadzenia kompleksowego remontu.
Z tego powodu od początku należy rozmawiać z wykwalifikowanym serwisem. W używanym wózku widłowym ocenia się przede wszystkim stan układu hydraulicznego, hamulcowego, kierowniczego, a także zużycie opon i wideł. Dodatkowo przyda się prawidłowe oznakowanie pojazdu i przetestowanie bez ładunku. W najlepszych na rynku ofertach używane maszyny łączy się z wyposażeniem dodatkowym, albo promocjami serwisowymi. Sprzedawcy mają świadomość prawną i z reguły potrafią dopasować wózek widłowy do norm rejestracyjnych UDT.
Możliwość odświeżenia wyglądu i jazda próbna
Ciekawa praktyka to ponowne lakierowanie wózka widłowego po wcześniejszym czyszczeniu, albo wymianie drobnych elementów. W ten sposób używany pojazd przypomina nowy, ale z ceną w granicach 50-80% nowego. Najlepsze marki na zregenerowane, używane wózki widłowe udostępniają standardową, roczną gwarancję z opieką serwisową. Dlaczego właśnie tak trzeba podchodzić do zakupu? Producenci zajmujący się regeneracją urządzeń dysponują całą gamą oryginalnych części zamiennych i sprawdzonymi kontaktami serwisowymi. Nie robią również problemów z oceną pochodzenia sprzętu. Transakcji nie dokonuje się bez wglądu do dotychczasowej dokumentacji serwisowej. Zaufany dostawca zaplanuje nawet jazdę próbną i podpowie, w jaki sposób eksploatować wózek widłowy, żeby dłużej posłużył.
Normy i tak trzeba spełnić, więc w wielu przypadkach liczy się cena transakcji
Używany, czy nowy wózek widłowy musi spełniać wysokie standardy techniczne zgodne z rozporządzeniami i praktykami BHP. Używane jednostki nie odstają tak naprawdę od nowych po prawidłowym odświeżeniu, a często nawet lepiej wypadają w dalszym serwisie ze względu na wcześniej zdobyte doświadczenie techników.