Jakie wyróżniamy stopnie niedosłuchu?

Pogorszenie słuchu zazwyczaj następuje stopniowo. Najczęściej jest to konsekwencja upływających lat, ale problemy mogą pojawić się także u dzieci. Ubytki słuchu mogą wystąpić w wyniku nadmiernej ekspozycji na hałas, jak i w wyniku zmian w strukturze ucha. Niedosłuch może zostać wywołany również przez infekcje i urazy mechaniczne. Sprawdź, jakie stopnie niedosłuchu można wyróżnić.

Niedosłuch – co to takiego?

O niedosłuchu można mówić wtedy, gdy występują zaburzenia funkcjonowania narządu słuchu tzw. ubytki. Pogorszenie słuchu może wystąpić w przypadku jednego lub obu uszu. W większości przypadku niedosłuch jest efektem naturalnego procesu starzenia. Wraz z upływem lat zanikają komórki słuchowe w ślimaku, co prowadzi do niedosłuchu odbiorczego.

Warto pamiętać, że narząd słuchu rozwija się już w życiu płodowym, dlatego jeżeli już na typ etapie dojdzie do nieprawidłowości w budowie ucha, niedosłuch może być efektem uwarunkowań genetycznych. Niedosłuch może także pojawić się w wyniku komplikacji okołoporodowych, chorób matki przebytych w trakcie ciąży czy przyjmowanych przez nią leków.

Stopnie niedosłuchu

Badanie audiometryczne pozwala określić stopień niedosłuchu zarówno u dziecka, jak i dorosłego. Ubytki określane są w decybelach:

  • niedosłuch lekki – 20-40 dB,
  • niedosłuch umiarkowany – 41-70 dB,
  • niedosłuch znaczny – 71-90 dB,
  • niedosłuch głęboki – powyżej 90 dB.

Rodzaje niedosłuchu

Narząd słuchu składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Jeżeli dojdzie do upośledzenia któregokolwiek z nich, może pojawić się niedosłuch i inne problemy z funkcjonowaniem ucha. W zależności od tego, które elementy uległy uszkodzeniu, można wyróżnić następujące rodzaje niedosłuchu:

  • niedosłuch przewodzeniowy – do pogorszenia słuchu doszło w wyniku zaburzeń w przewodzie ucha zewnętrznego lub ucha środkowego,
  • niedosłuch odbiorczy – pojawiają się problemy z nieprawidłowym odbieraniem dźwięków, co jest efektem uszkodzenia nerwu ślimakowego, nerwu Cortiego czy zwoju spiralnego,
  • niedosłuch mieszany – pojawia się jednocześnie ubytek typu przewodzeniowego i odbiorczego.

Czy niedosłuch można leczyć?

Na niedosłuch wrodzony lub pojawiający się w wyniku uszkodzenia ślimaka usznego nie masz realnego wpływu. Można jednak poprawić jakość słuchu dzięki zaawansowanym narzędziom. Nowoczesne cyfrowe aparaty słuchowe są najlepszym rozwiązaniem, na jakie możesz się zdecydować.

Jeżeli do pogorszenia słuchu doszło w wyniku chorób ogólnoustrojowych, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Najczęściej odbywa się z udziałem leków.

Leczenie niedosłuchu u dorosłych, jak i u dzieci wymaga regularnych wizyt u laryngologa, cierpliwości, jak i postępowania zgodnie z zaleceniami. Trzeba w szczególny sposób chronić słuch. Często niedosłuch można cofnąć, szczególnie, jeżeli uszkodzenie ma charakter przewodzeniowy. Np. zaburzenie słuchu w wyniku niedrożności trąbki Eustachiusza występujące w trakcie infekcji ucha ma charakter czasowy, jeżeli tylko zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.