Stosowanie mączki rybnej – tak czy nie? Poznaj opinie hodowców drobiu

Podczas produkcji pasz stosowanych w żywieniu zwierząt gospodarskich, w szczególności drobiu oraz świń, wykorzystuje się mączki zwierzęce oraz roślinne. Wśród mączek pochodzenia zwierzęcego można wyróżnić mączki produkowane z ryb oraz produktów ubocznych ich przetwarzania. Mączka rybna jest surowcem otrzymywanym w przetwórstwie rybnym poprzez proces proszkowania i uważana jest za wysoko ceniony składnik wykorzystywany w procesie produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, stanowi bowiem źródło wysokiej jakości białka o zawartości około 60 – 70 %. Białko to charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą oraz doskonałym współczynnikiem strawności. W efekcie stosowanie mączki rybnej ma pozytywny wpływ na efektywne wykorzystanie paszy, a co za tym idzie przyspiesza tempo wzrostu i poprawia odżywienie zwierząt.

Produkcja mączki rybnej – co wchodzi w jej skład?

Mączka rybna powstaje w procesie przetwarzania ryb i wykorzystywana jest jako komponent pasz dla zwierząt. Najczęściej w skład mączki rybnej wchodzą różne gatunki ryb, przykładowo: łosoś, śledź, flądra, szprot, makrela czy też pstrąg. Wartość odżywcza i wysoka zawartość białka są wynikiem obecności aminokwasów egzogennych, między innymi: lizyny, metioniny, treoniny, tryptofanu oraz argininy. Białko zawarte w mączce rybnej jest białkiem o wysokim stopniu przyswajania, przyczynia się do podniesienia wartości odżywczych paszy oraz podwyższenia jej strawności.

Proces produkcji mączki rybnej – jak to wygląda?

Produkcja mączki rybnej składa się z kilku etapów: obróbki termicznej, prasowania, a następnie suszenia oraz mielenia. Poddanie składników wysokiej temperaturze ma na celu wyeliminowanie szkodliwych drobnoustrojów, pozwala również na pozbycie się nadmiaru wody czy też tłuszczu. Tak samo dzieje się w przypadku procesu prasowania oraz suszenia. Mielenie pozwala natomiast na maksymalne rozdrobnienie wszystkich elementów materiału poddawanego procesowi, w tym elementów kostnych. Do produkcji tony mączki rybnej wykorzystywanych jest aż pięć ton ryb lub ich części.

Jakie są zalety wykorzystania mączki rybnej podczas żywienia zwierząt hodowlanych?

Hodowcy wykorzystują mączkę rybną do produkcji pasz ze względu na obecność pełnowartościowego i lekkostrawnego białka. Wartość odżywcza pasz zawierających mączkę rybną jest wyższa, tak samo jak poziom przyswajalności białka oraz strawność paszy. Dodatkowym atutem mączki rybnej jest zawartość aminokwasów egzogennych: lizyny, metioniny, treoniny, tryptofanu oraz argininy, a także składników mineralnych takich jak fosfor, wapń oraz selen czy też witamin – między innymi witaminy B12. Wykorzystanie pełnowartościowej paszy przekłada się na dobre zbilansowanie diety zwierząt hodowlanych, a tym samym na szybkie tempo ich wzrostu. Hodowcy przyznają również, że stosowanie wysokiej jakości pasz wzbogaconych mączką rybną przyczynia się do ograniczenia kosztów utrzymania zwierząt gospodarskich – w pełni zbilansowana dieta oraz pełnowartościowe posiłki umożliwiają mniejsze zużycie paszy przy jednoczesnym dostarczeniu niezbędnych składników, a długoterminowo wpływają również na zdrowie i prawidłowy rozwój zwierząt.

O czym warto pamiętać, stosując paszę z mączką rybną?

Warto wybierać pasze, które w swoim składzie ograniczają zbędne dodatki i ulepszacze. Należy również zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania pasz, by te nie traciły swoich właściwości. Co więcej stosowanie pasz z wykorzystaniem mączki rybnej jest kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną, co wiąże się z tym, że każde gospodarstwo chcące stosować ten rodzaj paszy, powinno zgłosić do Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego.

Stosowanie mączki rybnej – tak czy nie?

Stosowanie mączki rybnej w żywieniu zwierząt hodowlanych przynosi wiele korzyści. Obecność mączki rybnej w paszy dla zwierząt wzbogaca ją i zwiększa przyswajalność białka oraz strawność paszy. Przyspiesza również wzrost i rozwój zwierząt oraz korzystnie wpływa na skład mięsa i jaj hodowanego drobiu.