Pranie dywanów i wykładzin – poradnik

Dywan to dla jednych oznaka PRL-u i staromodnego wystroju, a dla innych wyznacznik luksusu i oryginalności. Jedno jest jednak pewne – każdy dywan ma w sobie coś, co przyciąga wzrok. Jednakże większość z nich zlokalizowana jest na podłodze, co oznacza problemy z utrzymywaniem materiału czystości. Nikt nie chce bowiem patrzeć na zakurzony dywan, w który aż roi się od drobnoustrojów, roztoczy i innych mikroorganizmów.

Sposoby na czyszczenie dywanów

Zwykłe odkurzanie dywanu nie wystarczy do tego, by zachować go w czystości. Żaden standardowy odkurzacz nie jest bowiem w stanie dogłębnie doczyścić włókien wykładziny, tym bardziej, gdy mamy do czynienia z gęstym i długim włosiem. Kolejny etap pielęgnacji obejmuje trzepanie. Dzięki temu możemy bowiem pozbyć się z dywanu wszelkich suchych zanieczyszczeń zlokalizowanych głęboko w jego strukturze. Jednakże obłoki unoszącego się kurzu to nic przyjemnego. Ponadto nie rozwiązuje to problemu plam i przebarwień.

Magiczny eliksir

Bez wątpienia najbardziej praktyczną rzeczą w kuchni jest po standardowy ocet. O jego cudownych właściwościach i rewelacyjnym działaniu słychać za każdym razem, gdy mowa o czyszczeniu powierzchni. Klasyczna mieszanka – soda i ocet w proporcjach 2:3 – sprawi, że dywan znów zalśni dawnym blaskiem. Wystarczy wetrzeć roztwór w zabrudzenie, pozostawić na cały dzień, a następnie odkurzyć zwykłym odkurzaczem, a plama zniknie. Dzięki temu pranie dywanu już nigdy nie będzie sprawiało problemu!

A może chemia?

Pranie dywanów i wykładzin może się czasem okazać bardziej czasochłonne, niż się wydaje. Mała plamka z kawy albo wina na białym dywanie? Wydeptane, zszarzałe włosie, które przestaje zachwycać? Nieprzyjemny zapach, który wykrzywia nos? Czas na użycie środków chemicznych, które w porównaniu do domowych sposobów są bardziej skuteczne w walce z uporczywym brudem. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików renomowanych marek, które potrafią zdziałać w tym zakresie cuda. Proszki do prania na sucho, pianki i spreje – różnorodność produktów jest duża. Każdy znajdzie więc najwygodniejszy dla siebie sposób. Czas prania dywanów czy wykładzin w tym przypadku jest znacznie krótszy, niż przy wykorzystaniu domowych sposobów, natomiast trzeba liczyć się z faktem, że zbyt częste używanie tego typu środków może spowodować uszkodzenie dywanu. Większość z nich zawiera bowiem związki wybielające na bazie tlenu, anionowe środki powierzchniowo czynne oraz inne chemikalia, które mogą negatywnie wpłynąć na strukturę włosia. Jednakże standardowe odświeżanie dywanu w odpowiednich odstępach czasowych przy pomocy tych specyfików nie umniejszy jakości dywanu.

Ostatnie starcie

Gdy dywan lub wykładzina nie chce się w żaden sposób doczyścić, czas podjąć ostateczne kroki w walce z brudem. Skorzystanie z usług profesjonalnej pralni lub też firmy objazdowej zajmującej się praniem dywanów to bardzo dobra decyzja zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu i chęci, by samodzielnie uporać się z plamami. Wprawdzie koszt takiego rozwiązania jest zdecydowanie wyższy, ale jego efekty będą znacznie trwalsze. Dywan powróci do czasów świetności – będzie czysty, pachnący i miękki, a przy tym wolny od mikroorganizmów (dzięki dodatkowej usłudze ozonowania).

Czysty dywan to piękne wnętrze

Bez wątpienia pranie dywanów i wykładzin to spore wyzwanie. Sposobów jest mnóstwo – w zależności od tego z jak dużym rozmiarem dywanu ma się do czynienia, z jakiego materiału jest on wykonany czy jak silne jest jego zabrudzenie. Kluczem jest w tym przypadku systematyczne usuwanie zabrudzeń.