Bruksizm – przyczyny i leczenie

Bruksizm to mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami. Często powoduje ból, który potrafi przerwać sen. Jego objawy najczęściej w pierwszej kolejności zauważane są przez partnera, który słyszy charakterystyczne zgrzytanie w trakcie snu. Statystyki pokazują, że bruksizm występuje u ok. 8-10% dorosłego społeczeństwa, jednak na podjęcie leczenia decyduje się jedynie co piąty dotknięty chorobą. Wiele osób lekceważy to schorzenie, jednak nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Leczenie zaciskania i zgrzytania zębami jest procesem długotrwałym i wymagającym współpracy wielu specjalistów.

Bruksizm – przyczyny powstania

Istnieje wiele przyczyn, które doprowadzają do rozwoju bruksizmu. Specjaliści wskazują, że w głównej mierze odpowiedzialny jest za to stres. Ponadto predyspozycje do rozwoju choroby wykazują osoby posiadające wady zgryzu, wady postawy ciała, a także borykające się z różnego rodzaju napięciami mięśniowymi. Do czynników sprzyjających rozwojowi bruksizmu należą również braki zębowe, wadliwie wyprofilowane wypełnienia ubytków, protezy oraz mosty.

Najczęstsze objawy bruksizmu

Bruksizm związany jest z występowaniem niepożądanych objawów ogólnych, a w szczególności bólu głowy. Dodatkowo mogą pojawić się bóle karku, ucha, zębów, a nawet obręczy barkowej. Chorzy zauważają u siebie zwiększoną ilość śliny. Dochodzi do przerostu mięśni żwaczy oraz odczuwalnego wzrostu ich napięcia. Nieleczony bruksizm prowadzi do pękania szkliwa i  szybkiego starcia powierzchni zębów, które później trzeba będzie odbudować dzięki protetyce stomatologicznej.

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie zaciskania i zgrzytania zębami to bardzo długi proces, który wymaga także ogromnego samozaparcia. Po obserwacji niepokojących objawów należy koniecznie udać się na wizytę do stomatologa. W jego gestii należy ustalenie prawdopodobnej przyczyny wystąpienia bruksizmu. Ustalenie źródła problemu pozwoli właściwie zaplanować leczenie schorzenia.

W pierwszej kolejności lekarz stomatolog, który rozpozna tę przypadłość, zaleci stosowanie indywidualnie dopasowanej nakładki relaksacyjnej na czas snu. To skuteczna forma leczenia objawowego. Jeśli w czasie konsultacji okaże się, że zaciskanie zębów spowodowane jest występującymi wadami zgryzu, pacjent zostanie skierowany do lekarza ortodonty.

Należy pamiętać, że leczenie zaciskania i zgrzytania zębami bardzo często wykracza poza kompetencje lekarza stomatologa i – w zależności od przyczyny powstawania – wymaga konsultacji z innymi specjalistami. Nierzadko chorzy kierowani są do fizjoterapeuty, który pomaga w obniżaniu nadmiernie wzmożonego napięcia mięśniowego. W wielu przypadkach okazuje, że bruksizm był spowodowany przez długotrwały stres oraz zmiany samopoczucia. Często konieczne okazuje się wsparcie doświadczonego psychoterapeuty.