Ergonomia pracy przy komputerze

Praktycznie wszystkie stanowiska pracy biurowej związane są z całodziennym korzystaniem z komputera. Urządzenia te znacznie usprawniły wykonywanie obowiązków zawodowych, jednakże wpatrywanie się w monitor przez 8, a nawet więcej godzin, oraz siedzenie w bezruchu za biurkiem na dłuższą metę może powodować dyskomfort, a w późniejszym etapie poważne dolegliwości zdrowotne. Najbardziej cierpiąca grupą są specjaliści IT – programiści, graficy, analitycy systemowi i inni.

Niestety pracodawcy nie zawsze zwracają uwagę na przepisy BHP związane z przygotowaniem stanowiska pracy, często również są one bagatelizowane przez pracowników, dlatego podpowiadamy, jak zadbać o swoje zdrowie, pracując przy komputerze.

Biurko i krzesło

Biurko powinno mieć regulowaną wysokość w zakresie 60-82 cm – należy dopasować ją tak, aby blat znajdował się na wysokości łokci lub nieco poniżej ich. Z kolei krzesło musi spełniać standard NEN-EN 1335-1, a najlepiej również standard NPR 1813:2003. Niezbędna jest możliwość odchylenia o co najmniej 15 stopni, dodatkowo na wysokości miednicy kąt pomiędzy siedziskiem a oparciem powinien wynosić 90 stopni. Warto także wybrać model z podłokietnikami, które sprawiają, że ciało wolniej się męczy, nie występują bóle oraz prawidłowo krąży krew. Podparcia dla ramion muszą znajdować się na linii blatu.

Monitor i klawiatura

Przede wszystkim należy zapobiec odbiciu światła od powierzchni monitora oraz utrzymywać odległość wzroku od ekranu na poziomie 400-750 mm. Monitor powinien znajdować się delikatnie poniżej wysokości wzroku, tak by nie pochylać się znacznie podczas pracy. Warto co jakiś czas wykonywać czynności pozwalające oderwać wzrok od ekranu, podczas krótkich przerw patrzeć w oddalony punkt czy zamknąć oczy. Ważne, aby podczas z notatkami i dokumentami trzymać je bezpośrednio z przodu, by nie siedzieć w nienaturalnej pozycji. Klawiaturę umieszcza się blisko siebie w sposób umożliwiający trzymanie łokci blisko tułowia, a wszystkie inne przedmioty wykorzystywane w pracy – w zasięgu rąk.

Pamiętać należy o przerwach i zmianach pozycji. Ulgę przyniosą krople do oczu oraz regularny ruch.