„Ród Karpieli” – wszystko, co warto wiedzieć o muzyce Podhala na jednym albumie

Jednym z najlepszych wydawnictw muzycznych Polskiego Radia prezentujących koloryt muzyczny Polski, jest seria Muzyka źródeł. Na kolejnych płytach ukazują się nagrania muzyki ludowej z poszczególnych regionów naszego kraju. Wśród wielu albumów już wydanych, znajdują się między innymi: Mazowsze, Kujawy, Kolędy i pastorałki, Polskie pieśni religijne, Kresy, Kaszuby… W serii nie mogło zabraknąć jednego z najbarwniejszych polskich regionów, Podhala. Pierwszy album prezentujący dorobek muzyczny góralszczyzny został wydany w roku 2013 pod nazwą Podhale, choć oprócz muzyki podhalańskiej prezentował również utwory z terenów sąsiednich: Orawy, Spisza i Pienin.

Nowa muzyczna odsłona Podhala

Po sześciu latach Muzyka źródeł powraca w te rejony, aby ponownie zaprezentować znane i popularne przyśpiewki i pieśni góralskie, tym razem w wykonaniu jednego z największych, a zarazem najbardziej utalentowanych muzycznie rodów skalnego Podhala, rodziny Karpieli. Muzyka w tej rodzinie była obecna od pokoleń, co poświadcza zresztą zawartość albumu. Znajdują się tutaj archiwalne nagrania, zmarłego w 2017 roku, Bolesława Karpiela-Bułecki oraz jego synów – Jana i Sebastiana. Ten ostatni znany jest szerszej publiczności jako lider zespołu Zakopower. W przedsięwzięciu biorą udział także inni członkowie rodu Karpieli, śpiewając bądź grając na tradycyjnych instrumentach muzycznych.

Perfekcyjne wykonanie

Album Ród Karpieli prezentuje tradycyjną muzykę góralską w najlepszym wykonaniu. Gwarancją autentyczności muzyki tutaj wykonanej są jej wykonawcy, którzy charakterystyczny góralski dryg i zamiłowanie do śpiewu odziedziczyli po swoich przodkach. Należą do nich (oprócz wyżej wspomnianych Bolesława, Jana i Sebastiana) między innymi: Andrzej Karpiel-Replon, Wojciech Karpiel, Katarzyna Karpiel-Michalik, Kazimierz Karpiel, Stanisław Karpiel-Bułecka, Bartłomiej i Katarzyna Bzdyk. Wśród wykorzystanych instrumentów znajdują się natomiast niezastąpione pod Tatrami skrzypce i basy, a także coraz rzadsze także w górach tradycyjne instrumenty pasterskie, dudy i piszczałki.

Repertuar

Repertuar zawarty na albumie, który znajdziemy w sklepie z płytami CD Polskiego radia, liczy łącznie 39 utworów. Znajdziemy tutaj charakterystyczny dla muzyki góralskiej podział na „nuty”Znalazły się wśród nich: nuty wierchowe, np. Hej muzyka, muzyka; nuty weselne, np. Hej Madziar pije; nuty zbójnickie, np. Ej za las chłopcy, czy też nuty ozwodne, np. Kiebyście mi grali oraz wiele, wiele innych.

Wspaniała podróż

Album Ród Karpieli stanowi wspaniałe dopełnienie Muzyki źródeł. Dzięki swej oryginalności i autentyczności nagranie pozwoli słuchaczowi przenieść się duchem na podtatrzańskie hale i doliny. Charakterystyczne melodie, czasem stonowane, innym razem kipiące emocjami, raz w rytm czardasza, innym razem krzesanego albo zbójnickiego, durowe lub molowe – stanowią największy skarb polskich górali. To muzyka w sam raz na długie i mroźne zimowe wieczory, dlatego warto odwiedzić sklep z płytami CD. Album Ród Karpieli pozwoli Ci choć na chwilę zanurzyć się w świecie góralskiej muzyki. Możesz też sprawić komuś radość – nagranie doskonale sprawdzi się jako prezent świąteczny, nie tylko dla miłośników Tatr i Zakopanego, lecz dla wszystkich poszukujących niezapomnianych wrażeń muzycznych.