Zadbaj o zdrowie zwierząt hodowlanych stosując w paszach fosforan jednowapniowy

Posiadając zwierzęta hodowlane, najważniejszym celem każdego właściciela jest odpowiednie żywienie, a także troska o zdrowie. Tym samym, warto zadbać o godny byt zwierząt oraz dostarczenie im wapnia, fosforu oraz niezbędnych witamin, których niedobór niejednokrotnie może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Jak zatem zagwarantować im jak najlepsze życie? Najlepszą odpowiedzią jest zastosowanie w paszach fosforanu jednowapniowego.

Czym jest fosforan jednowapniowy?

Mówiąc ogólnikowo, fosforan jednowapniowy to po prostu cenne źródło wapnia oraz fosforu, który stosowany jest przede wszystkim do pasz dla zwierząt hodowlanych.

Składniki fosforanu jednowapniowego

Główne składniki fosforanu jednowapniowego pełnią – wbrew pozorom – bardzo ważną rolę. Wapń to składnik budulcowy zarówno kośćca, jak i zębów, a jego obecność stanowi aż 99% całej zawartości w organizmie. Jego niedobór może skutkować zahamowaniem wzrostu oraz wystąpieniem krzywicy w przypadku zwierząt młodych, z kolei u dorosłych osobników zbyt mała jego ilość objawia się przede wszystkim osłabieniem oraz łamliwością kości, czyli osteomalacją.

Fosfor z kolei jest drugim składnikiem – tuż po wapnie – biorącym udział w budowaniu kości. Co więcej – bierze on również udział w bardzo ważnych przemianach biochemicznych oraz jest składnikiem między innymi kwasów nukleinowych oraz ATP.

Ważny komponent paszowy

Paszowy fosforan jednowapniowy jest niezwykle ważnym komponentem, który w szczególności powinien zainteresować hodowców zwierząt, między innymi trzody, drobiu oraz bydła. Gwarantuje on zdrowie stada, a dodatkowo jest uzupełnieniem paszy o składniki niezbędne w normalnym funkcjonowaniu oraz rozwoju zwierząt.

Korzyści stosowania fosforanu jednowapniowego

Każdy ceniący się hodowca zwierząt ma na celu jedno – zdrowy rozwój swoich czworonożnych podopiecznych, dlatego też wielu z nich decyduje się zastosowania w paszy fosforanu jednowapniowego. Wprowadzenie go do diety zwierząt niesie ze sobą niezwykle ważne korzyści, które można odczuć już po pierwszym miesiącu od rozpoczęcia stosowania.

Fosforan paszowy pozwala uniknąć poważnych oraz niejednokrotnie uciążliwych chorób zwierząt, mogących pojawić się zarówno w okresie wzrostu, jak i w późniejszym czasie. Fosforan pozwala również poprawić przemianę biochemiczną, co z kolei  pozytywnie przekłada się na ogólny stan zdrowia trzody. Stosując zatem fosforan jednowapniowy, niwelowane jest zagrożenie chorobą.

Skutki niedoboru wapnia oraz fosforu

Fosfor w organizmie zwierząt występuje głównie we krwi oraz w kościach. Bierze on udział w przemianach węglowodanów, białek oraz procesach energetycznych. Jego niedobór może objawiać się między innymi spadkiem apetytu, problemami z mineralizacją skorupy (w przypadku drobiu) oraz upośledzeniem wzrostu młodych zwierząt. Dodatkowym problemem, na który narażone są zwierzęta hodowlane to problem z procesem kostnienia.

Fosforan jednowapniowy można kupić między innymi w specjalistycznych sklepach oferujących paszę dla zwierząt hodowlanych, skorzystać z oferty firm importujących surowce paszowe, bądź też przez Internet. Jest on sprzedawany w formie białego granulatu, który należy wymieszać z paszą. Produkt ten można zakupić w opakowaniach o wadze od kilku bądź kilkunastu kilogramów aż do big bagów o wadze 1000 kg lub luzem w cysternach.

Warto więc zadbać o zdrowie swoich zwierząt, tak aby mieć pewność, że w niedalekiej przyszłości nie będą zmagały się z poważnymi problemami. Fosforan jednowapniowy to doskonały sposób na zbilansowaną dietę zwierząt hodowlanych, a dodatkowo perfekcyjny sposób na dostarczenie im niezbędnych składników wraz z paszą.

Źródło: Bas – Pol – Produkcja Pasz