Co jeść, by mieć zdrowe zęby i dziąsła?

Odpowiednia dieta wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Witaminy i minerały zawarte w jedzeniu dostarczają naszemu organizmowi nie tylko energii, ale też składników niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu oraz utrzymania promiennego wyglądu cery, mocnych kości czy paznokci. Profilaktyka stomatologiczna to szerokie pojęcie, które obejmuje zarówno zabiegi przeprowadzanie w gabinetach stomatologicznych przez lekarzy dentystów, jak i samodzielne działania zapobiegające powstawaniu ubytków. Zalicza się do nich także prawidłową dietę, bogatą w cenne dla zębów składniki mineralne. Co jeść, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem jak najdłużej?

Nabiał

Zęby, podobnie jak kości w naszym organizmie, potrzebują wapnia do prawidłowego spełniania swoich funkcji. Ludzki organizm najlepiej przyswaja ten pierwiastek z pożywienia. Niedobór wapnia może prowadzić do wystąpienia osteoporozy, a tym samym również do uszkodzenia zębów. Braki tego składnika przyczyniają się także do ich demineralizacji, co prowadzi do ich łamliwości i podatności na próchnicę. Do bogatych w ten składnik pokarmów należą przede wszystkim produkty nabiałowe – jogurty, sery, mleko.

Ryby

Zawarte w nich odżywcze minerały to przede wszystkim fosfor i witamina D. Oba te składniki są niezbędne do prawidłowego procesu przyswajania wapnia. Największa ilość fosforu znajduje się w ościach ryb, dlatego warto spożywać np. niewielkie sardynki w całości. Witamina D obecna w produktach rybnych również reguluje wchłanianie innych pierwiastków, a odpowiedni jej poziom wpływa pozytywnie na tkanki przyzębia i zmniejszenie ryzyka chorób dziąseł. Największe dawki dostarcza organizmowi ekspozycja na słońce, jednak nadmiar promieni słonecznych nie jest zalecany. Oprócz witaminy D w rybach znajdują się także korzystne dla zdrowia kwasy omega-3.

Cytrusy

Suplementacja witaminy C zalecana jest w przypadku podatności na choroby dziąseł i tkanek wewnątrz jamy ustnej. Jej odpowiednia dawka w diecie wpływa również na zmniejszenie się odkładania płytki nazębnej, której nadmiar prowadzi do powstawania ubytków. Leczenie próchnicy zębów nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu choroby. Bogate w witaminę C są nie tylko cytrusy – wysokie jej stężenie znajdziemy także w owocach dzikiej róży czy malinach, a także w niektórych warzywach i ziołach, np. w pomidorach lub natce pietruszki.

Jedzenie sposobem na oczyszczenie zębów?

Oczyszczanie płytki nazębnej jest gwarancją pięknego uśmiechu, dlatego warto dokładnie i często szczotkować zęby. Jeśli jednak w danym momencie dnia nie mamy takiej możliwości, pomocne mogą okazać się… przekąski. Gryzienie surowych warzyw, jak marchew czy seler sprawia, że ich twarda i szorstka powierzchnia usuwa z zębów zebrany nalot. Sprawdzą się w tej roli także twarde owoce, np. jabłka. Przegryzanie w ciągu dnia takich zamienników zamiast słodkich batonów ma również inny pozytywny efekt – brak cukru, który dla uzębienia jest szczególnie szkodliwy. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko pomocnicza metoda – zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów i zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym. Warto zadbać o piękną wizytówkę w postaci uśmiechu również przez właściwą dietę. Tego typu odpowiedzialne działanie na pewno przyniesie długofalowy i korzystny efekt.

źródło: Triodent.com.pl – gabinet stomatologiczny