Łazienka dla osoby z niepełnosprawnościami – co będzie pomocne?

Nie wszystkie osoby doświadczone niepełnosprawnością wymagają dostosowania przestrzeni mieszkalnej do swoich potrzeb. Jeśli zachodzi jednak taka konieczność, na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które zapewniają komfort korzystania z łazienki i  zwiększają samodzielność osób z niepełnosprawnościami.

Wyposażenie łazienki dla osoby z niepełnosprawnościami – jakie urządzenia wybrać?

Dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zależy przede wszystkim od ich konkretnych potrzeb. Niektórym osobom wystarczy wsparcie w postaci taboretu prysznicowego, by móc mieć możliwość zajęcia pozycji siedzącej podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Dostępne są warianty bez lub z podłokietnikami oraz z opcjonalnym oparciem (w zależności od modelu).

W przypadku osób mających większe potrzeby – istnieje możliwość zakupu wózka toaletowo-prysznicowego lub krzesła toaletowego. Z kolei jeśli osoba z niepełnosprawnością potrzebuje wsparcia we wszystkich czynnościach związanych z higieną osobistą, to wtedy warto zaopatrzyć się w wózek multipozycyjny, który umożliwia komfortowe przeprowadzenie porannej lub wieczornej toalety. Osobną kategorią są podnośniki transportowo-kąpielowe, które także znacząco poprawiają jakość życia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

A jeśli osoba niepełnosprawna ma w łazience wannę?

Dla osób, które mają trudności z wejściem i wyjściem z wanny, a jednocześni nie mogą sobie pozwolić na remont generalny łazienki, stworzony został podnośnik wannowy. Będzie on pomocny także w przypadku osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Nie jest istotny typ wanny, który znajduje się w łazience – podnośnik wannowy można dostosować do jej szerokości.

Jakość życia osoby z niepełnosprawnością ruchową znacząco wzrasta, gdy łazienka jest dostosowana do jej potrzeb. To pozwala na zwiększenie komfortu podczas wykonywania codziennych czynności, a w wielu przypadkach znacząco podnosi samodzielność, wpływając na poczucie pewności siebie i lepsze samopoczucie.