Kółka do deskorolki – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jazda na deskorolce to od wielu lat bardzo popularny sport, wymaga on ciągłej pracy i udoskonalania swoich umiejętności. Oprócz tego niezbędny jest dobry sprzęt – niezwykle ważne są kółka deskorolki, zupełnie tak jak koła w samochodzie, powinny być odpowiednio dopasowane.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kół do deskorolki?

Na początku należy zastanowić się, jaką jazdę preferujemy, w jakich konkretnie miejscach przemieszczamy się na deskorolce. Rodzaj kółek zależy bowiem od tego, czy wolimy jeździć po ulicach i chodnikach, czy może używamy deskorolki wyłącznie na skateparku. Możemy wybierać różne rozmiary kół, twardość, a także kolorystykę.

Wielkość kół

Rozmiar kółek deskorolki wpływa przede wszystkim na szybkość jazdy, im większe koła, tym szybciej będą się kręcić, a my będziemy mogli szybko się przemieszczać, choć za tym idzie również mniejsza zwrotność.

Gdy używamy deskorolki głównie do przemieszczania się z miejsca na miejsce, czy też wykonywania trików na chodnikach lub schodach, lepiej wybrać mniejsze kółka o średnicy 50-53 mm. Zapewniają one większą stabilność oraz ułatwiają kontrolowanie deski.

Większość czasu spędzasz na specjalnym skateparku wyposażonym w liczne rampy typu vert czy bowl? Warto w tym wypadku postawić na koła o większej średnicy – 54-60 mm. Dzięki nim będziesz nabierał duże prędkości, które ułatwią ci podjeżdżanie nawet pod mocno nachylone rampy.

Oprócz tradycyjnego podziału można wybrać kółka uniwersalne, które znakomicie sprawdzą się zarówno na rampach, jak i chodnikach. Tego typu kółka mają średnicę 53-56mm. Dzięki nim nie będziesz musiał wybierać!

Twardość

Możemy podzielić kółka do deskorolki na twarde oraz miękkie. Jeśli jesteś profesjonalnym zawodnikiem, używasz deskorolki przede wszystkim do wykonywania rozmaitych trików, preferowane są twarde kółka. Zapewniają one wysoką kontrolę nad deską, a dodatkowo ułatwiają rozwijanie większych prędkości, a także mają dłuższą żywotność. Minusem twardych kółek jest mniejsza przyczepność oraz amortyzacja.

W przypadku, gdy używasz deskorolki w celach rekreacyjnych, wykorzystujesz ją do transportu, lepiej postawić na kółka miękkie. Co prawda, mają one mniejszą żywotność, jednak świetnie amortyzują i są po prostu wygodniejsze. Prędkość również będzie mniejsza, niż przypadku kółek twardych, ale podczas jazdy po chodniku, nie ma ona większego znaczenia.

Najbardziej popularnym i jednocześnie uniwersalnym wyborem są koła o twardości 95-100A. Stawiają na nie zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Kolorystyka

O walorach estetycznych również nie powinniśmy zapominać – deskorolka znakomicie może odzwierciedlać swojego właściciela. Wiele osób chce stworzyć deskorolki jak najbardziej kolorowe, szalone, pstrokate – takie, które po prostu rzucają się w oczy. Warto mieć jednak na uwadze, iż białe kółka wolniej się zużywają, ponieważ kolorowe zawierają specjalny barwnik, który zmniejsza ich wytrzymałość.

Podsumowując, podczas wyboru kółek do deskorolki powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim rozmiar i twardość, a dodatkowo pamiętać o estetyce. Świetnym wyborem są kółka Bones, których modeli jest bardzo wiele – znajdziesz zarówno takie, które są przeznaczone stricte do jazdy na skateparkach, po rampach, jak i takie, które idealnie sprawdzą się podczas jazdy ulicznej.