Ręczniki łazienkowe-niezbędne wyposażenie każdego domu

Wybierając ręczniki do domu, należy nie tylko sugerować się ich rozmiarem, kolorem i gramaturą, ale przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Od tego zależy ich chłonność, trwałość i puszystość. Mamy do wyboru ręczniki bawełniane, z bawełny egipskiej i bambusowe. Czym wyróżniają się poszczególne włókna?

Ręczniki bawełniane

Ręczniki bawełniane są najbardziej popularne i ich zaletą jest cena. Niestety mogą podczas pierwszych prań pylić i być niechłonne. Po kilku praniach będą idealnie chłonne, niestety może pozostawać na nich zapach wilgoci, dlatego wymagają wietrzenia i częstego prania, nie wykazują właściwości antybakteryjnych. Warto kupić ręcznik uszyty z bawełny bio, bo do jej produkcji nie zostały użyte pestycydy i środki ochrony roślin. Bawełna ze znaczkiem bio cotton uprawiana jest z poszanowaniem zasobów przyrody, nie zanieczyszcza wód gruntowych ani gleb, a mieszkańcy Trzeciego Świata nie są narażeni na pracę za stawki głodowe. Ręczniki z bio cotton będą trwalsze, niż z bawełny przemysłowej.

Ręczniki z bawełny egipskiej

Ręczniki z bawełny egipskiej to wybór ekskluzywny. Włókna są dwa razy dłuższe od innych rodzajów bawełny. Należą do najdłuższych na świecie, a długość włókien sprawia, że przędza jest mocniejsza. Bawełna egipska jest miękka w dotyku, puszysta i chłonna. Ręczniki z bawełny egipskiej wykazują się trwałością, ponadto nie pylą, z każdym praniem robią się coraz bardziej miękkie. Ponieważ kwiaty bawełny egipskiej zbierane są ręcznie, włókna o długości aż 3,5 centymetrów są bardzo trwałe i wytrzymałe, ręcznik może być prany wielokrotnie i nie straci swoich właściwości. Ręczniki z bawełny egipskiej to wybór na lata, świetnie nadają się na prezent ślubny, często wykorzystywane są w eleganckich hotelach. Jak mieć pewność, że kupujemy ręczniki uszyte z oryginalnej bawełny egipskiej? Powinna mieć na metce oznaczenie: „bawełna egipska 100%, egyptian cotton 100%”. Nie bez znaczenia dla niesamowitych właściwości bawełny egipskiej jest klimat w jakim rośnie: wysokie temperatury i wilgotność Egiptu to idealne warunki dla uprawy bawełny.

Ręczniki bambusowe

Oryginalne ręczniki bambusowe wykonane są z włókien bambusa. Warto sprawdzić skład, ponieważ niektórzy producenci nazywają w ten sposób ręczniki wykonane z wiskozy. Jakie właściwości ma ten materiał? Ręczniki bambusowe są antybakteryjne, antyalergiczne i antygrzybiczne. To bardzo chłonny materiał, w dodatku za sprawą budowy, włókna bambusa (składające się z małych dziurek), odparowuje nadmiar wilgoci, ponadto szybko schną. Ich zaletą jest to, że zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo ręczniki bambusowe ładnie się błyszczą, co zawdzięczają gładkim i miękkim włóknom. Ręcznik bambusowy to ekskluzywny prezent, przypominający jedwab. Włókna bambusa wykazują właściwości termoregulacyjne, są o kilka stopni chłodniejsze niż temperatura otoczenia.

Wybierając ręcznik, powinniśmy zwrócić uwagę na jego gramaturę. Im większa gramatura, tym większa grubość ręcznika i jego masa. W zależności od przeznaczenia ręcznika możemy wybrać te o dużej gramaturze, na przykład ręcznik do ciała, jak i o mniejszej gramaturze, na przykład ręcznik do rąk. Jeśli decydujemy się na ręcznik bambusowy, powinien mieć gramaturę minimum 550, chyba że zawiera domieszki innych włókien, na przykład bawełny.  Inaczej wygląda on na cienki i płaski. Warto wybrać ręcznik bambusowy z domieszkami bawełny (około 30%), co nada mu puszystości, jednocześnie nie pozbawiając właściwości, które zapewniają włókna bambusa.

Źródło: Madley.pl