Sztuczna trawa na taras – co warto wiedzieć przed zakupem?

Sztuczna trawa na taras to świetne rozwiązanie. Ten rodzaj trawnika jest popularny wśród miłośników zieleni – do złudzenia przypomina naturalną trawę. Poza tym ma wiele zalet, ponieważ nie trzeba go podlewać, kosić, ani nawozić. Jakie jeszcze zalety ma sztuczna trawa i którą warto wybrać?

Czy warto zastosować sztuczną trawę na tarasie?

Sztuczna trawa na tarasie posiada wiele zalet i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Żeby w pełni cieszyć się zielonym tarasem, warto wybrać produkt wysokiej jakości. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że skutecznie odprowadzi wilgoć powstałą wskutek opadów deszczu, śniegu lub mgły. To z kolei zapobiegnie powstaniu pleśni. Jeżeli chcemy stworzyć zieloną aranżację na naszym tarasie, to sztuczny trawnik jest znakomitym rozwiązaniem.

Zalety sztucznej trawy na tarasie

Zastosowanie sztucznej trawy na tarasie lub balkonie ma wiele zalet, które cenią miłośnicy zieleni:

  • jest odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu przez deszcz, grad, śnieg, mróz i promienie słoneczne,
  • sztuczny trawnik łatwo można utrzymać w czystości, ponieważ wystarczy go przemyć wodą lub odkurzyć,
  • nie wymaga pielęgnacji – nawożenia, koszenia i podlewania,
  • do złudzenia przypomina trawę naturalną,
  • prosto można ją dopasować do wielkości każdej powierzchni przez przycięcie na określony wymiar,
  • jest łatwa do ułożenia.

Warto wybrać sztuczną trawę wysokiej jakości, ponieważ jej kolor jest trwały i identyczny jak naturalny. Poza tym będziemy mieć pewność, że nie ulegnie odbarwieniu, a efekt zieleni będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat.

Sztuczna trawa na taras – którą wybrać?

Warto wybrać trawę wyższej jakości, ponieważ jest grubsza, gęstsza oraz wykonana z trwalszych materiałów. Struktura sztucznego trawnika składa się z elastycznego podkładu, w którym zatopione są sztuczne włókna do złudzenia przypominające naturalną murawę. Długość włókien może być różna w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest barwa o różnych odcieniach zieleni. Powierzchnia wysokiej jakości murawy z łatwością odprowadza wodę oraz wilgoć, dzięki czemu może ozdabiać trawnik przez cały rok bez obawy, że zapleśnieje lub ulegnie zniszczeniu.

Jak zamontować sztuczną trawę na tarasie?

Montaż sztucznego trawnika przebiega szybko i łatwo. Zanim jednak do niego przystąpimy, to musimy odpowiednio przygotować taras. Przede wszystkim warto usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia i wilgoć. Następnie trzeba zniwelować ewentualne nierówności i wypełnić pęknięcia. Na tak przygotowany taras możemy układać trawnik. Sztuczna trawa na tarasie nie wymaga wypełniania granulatem, ani zasypywania piaskiem. Wystarczy ją rozłożyć na tarasie, a w razie potrzeby dociąć na odpowiedni wymiar. Następnie trzeba zabezpieczyć brzegi listwami lub ciężkimi przedmiotami przed zwijaniem, np. donicami, ozdobnymi kamieniami, itd. W miejscach łączenia warto podkleić specjalną taśmę, która zapobiegnie powstaniu szczelin. W szczególności powinniśmy zabezpieczyć trawę przed podwiewaniem na tarasach, które są narażone na silne podmuchy wiatru. Warto dokładnie sprawdzić, czy cała powierzchnia trawy przylega do tarasu.

Sztuczna trawa na tarasie pozwoli nam uzyskać efekt naturalnej murawy, jeżeli wybierzemy produkt wysokiej jakości oraz prawidłowo go zamontujemy. Poza tym jest przyjemniejsza w dotyku niż zimne płytki lub kamienie. Z tego względu jest często wybierana przez osoby, które dobrze czują się wśród zieleni.