Serwis sprężarek – o czym trzeba pamiętać?

Prawidłowa praca systemu sprężonego powietrza odgrywa w wielu zakładach przemysłowych kluczową rolę w procesie produkcyjnym. Jak o niego dbać, aby gwarantował właściwe działanie przedsiębiorstwa?

Zarządzanie zakładem produkcyjnym jest wyzwaniem składającym się z wielu powiązanych ze sobą zadań. Kompleksowa obsługa maszyn oraz urządzeń należy do kosztownych oraz odpowiedzialnych procesów. Współczesne zakłady stosują spore ilości różnych maszyn i urządzeń, które stopniowo zastępują ludzką pracę. Inwestycje w poszczególne rozwiązania technologiczne związane są z ogromnymi nakładami finansowymi, które zwracają się niekiedy po kilkudziesięciu latach. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie niezawodności maszyn i urządzeń, ponieważ w innym wypadku koszty mogą być jeszcze wyższe, np. z powodu zatrzymanej produkcji i konieczności remontu.

Po co serwisować sprężarki

Sprężarki przemysłowe należą do maszyn, których eksploatacja jest szczególnie istotna. Solidne wykonywanie poszczególnych prac serwisowych oraz konserwacyjnych wydłuża żywotność oraz utrzymuje wysokie parametry wydajnościowe mające wpływ na produktywność zakładu, a przede wszystkim koszty zużywanej energii elektrycznej.

Nieprzerwana praca sprężarek np. trzyzmianowa w ciągu doby, przez ok. 250 dni roboczych w roku jest czynnikiem determinującym potrzebę okresowych serwisów. Instalacja do wytwarzania oraz dostarczania sprężonego powietrza składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, na które składają się:

  • sprężarki (kompresory),
  • osuszacze,
  • układ filtracji,
  • separatory cyklonowe,
  • spusty kondensatu,
  • zbiorniki magazynujące sprężone powietrze.

Każdy z tych elementów należy w profesjonalny sposób obsługiwać zgodnie z obowiązującymi normami oraz zaleceniami producenta. Wiele zależy od konkretnego modelu sprężarki. Bezolejowe typy urządzeń są nieco prostsze w eksploatacji, ponieważ nie musimy dbać o relatywnie częstą wymianę filtrów oleju oraz samego oleju stanowiącego czynnik chłodzący oraz smarujący. Niemniej jednak, każda sprężarka wyposażona jest w szereg części zużywających się po pewnym czasie, które bezsprzecznie należy wymienić, np.:

  1. filtr powietrza (co 1500 h),
  2. filtr oleju (co 3000 h),
  3. separator oleju (co 3000 h),
  4. olej (co 3000 h),
  5. pasy napędu (co 9000 h),
  6. termostat (co 9000 h),
  7. łożyska silnika (co 15 000 h),
  8. przewody olejowe (co 3 lata),
  9. łożyska i uszczelnienia stopnia śrubowego (co 30 000 h).

Jak dbać o stan techniczny sprężarki?

Samo wykonywanie zalecanych usług serwisowych nie jest jeszcze gwarantem optymalnej niezawodności. Jest szereg metod poprawiających kondycję techniczną układów wytwarzania sprężonego powietrza:

  1. Jakość nowych części eksploatacyjnych – dostępne na rynku filtry, łożyska itp. różnią się od siebie pod względem jakości wykonania i wytrzymałości w sposób diametralny. Inwestycja w droższe produkty może nas uchronić przed większymi wydatkami w przyszłości.
  2. Odpowiednie warunki pracy sprężarki – jest wiele czynników negatywnie wpływających na żywotność instalacji. Możemy do nich zaliczyć wysokie stężenie zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu oraz wysoką temperaturę wynikającą z niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, w których znajduje się sprężarka.
  3. Wysokie stężenie związków chemicznych w powietrzu przedostającym się do sprężarki może powodować rozkładanie się cząsteczek oleju, tzw. „zakwaszanie”.
  4. Monitorowanie stanu technicznego zaworów bezpieczeństwa – długie ich „nieużytkowanie” może spowodować ich niepoprawne działanie.

Stan techniczny eksploatowanej przez nas sprężarki jest silnie uzależniony od naszej początkowej inwestycji. Decyzja o zakupie urządzenia nowoczesnego od renomowanego producenta minimalizuje ryzyko kosztownych napraw. Solidny producent to również fachowy zespół serwisantów radzących sobie ze wszystkimi przeszkodami.

Kupując sprężarkę należy dokładnie zorientować się w zakresie zapewnianego serwisu, ponieważ nie wszyscy dostawcy gwarantują pełen wachlarz usług serwisowych w cenie zakupu. To z kolei może generować dodatkowe koszty, których można było uniknąć, dzięki dokładnemu przyjrzeniu się warunkom zakupu.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza