Endodoncja krok po kroku, czyli jak wygląda leczenie kanałowe

Endodoncja to jedna z dziedzin stomatologii zachowawczej specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń w obrębie miazgi zęba oraz tkanek około-wierzchołkowych (tkanki kostne znajdujące się w korzeniu zęba).

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych technik terapeutycznych w przebiegu powyższych schorzeń jest leczenie kanałowe. W poniższym artykule krok, po kroku przedstawimy Ci, na czym ono polega oraz kiedy powinno się je przeprowadzić.

Czym jest endodoncja i kiedy należy ją przeprowadzić?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) lekarz stomatolog powinien przeprowadzić u pacjenta, u którego zdiagnozowano stan zapalny, lub infekcję wirusową miazgi zęba. Do niniejszych zaburzeń może dojść na skutek przewlekłej próchnicy lub nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Zadaniem endodoncji jest więc oczyszczenie kanału zębowego z chorej miazgi, a następnie wypełnienie go specjalną substancją odpowiedzialną za stabilizację zdrowia zęba.

Z niniejszym procesem terapeutycznym związanych jest wiele negatywnych skojarzeń, które często wywołują u pacjentów strach przed leczeniem. Jednakże, w większości przypadków procedura ta jest przeprowadzana w miejscowym znieczuleniu, które całkowicie uwalnia pacjenta od jakichkolwiek doznań bólowych.

Endodoncja krok po kroku

Zabieg kanałowego leczenia zębów składa się z 9 podstawowych etapów. Każdy z nich przeprowadzany jest z niezwykłą starannością, dzięki czemu możemy uzyskać całkowite wyleczenie zębów i zakończyć problem uporczywego bólu raz na zawsze.

Krok 1 – Diagnoza i decyzja

Decyzja o leczeniu kanałowym zostaje podjęta na postawie ogólnego badania oraz zdjęcia rentgenowskiego zęba.

Krok 2 – Znieczulenie

W przypadku stanu zapalnego zęba, który jeszcze nie obumarł, stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, które skutecznie uwalnia od odczuwania wszelkich doznań podczas zabiegu. Jednak w przypadku leczenia martwych zębów, stosowanie znieczulenie nie jest wymagane.

Krok 3 – Opracowanie ubytku

Zadaniem stomatologa na tym etapie jest dokładne usunięcie zmienionych tkanek oraz uzyskanie dostępu do komory zęba, w której znajdują się nerwy oraz naczynia krwionośne.

Krok 4 – Dewitalizacja (zatrucie zęba)

Przeprowadzanie niniejszego etapu jest zależne od decyzji lekarza prowadzącego. Jeszcze kilka lat temu koniecznością było umieszczenie materiału w komorze zęba, który miał za zadanie zabić żywą miazgę. Do kolejnego etapu leczenia można było wówczas przystąpić dopiero po upływie 7-14 dni. Nowoczesna stomatologia, często jednak pomija niniejszy zabieg i przystępuje do usunięcia chorej miazgi w znieczuleniu miejscowym.

Krok 5 – Usunięcie miazgi

Niniejszy etap przeprowadzany jest przy pomocy specjalnych pilników, które skutecznie usuwają chorą miazgę z kanałów zęba, jednocześnie je poszerzając. W trakcie niniejszej procedury, stomatolog dokładnie przepłukuje ząb specjalną substancją odkażającą.

Krok 6 – Wypełnienie kanałów

Po usunięciu chorej miazgi i oczyszczeniu kanałów, dentysta może przystąpić do wypełniania zęba specjalną pastą, która po upływie odpowiedniego czasu ulega stwardnieniu. Alternatywą dla wspomnianej pasty może być gutaperka, czyli materiał przypominający lateks. Niniejsza forma wypełnienia przypomina swoim kształtem kanał zębowy i stanowi swego rodzaju protezę.

Krok 7 – Kontrola wypełnienia kanałów

Po zakończonym zabiegu, stomatolog zleca pacjentowi wykonanie ponownego zdjęcia rentgenowskiego na podstawie, którego stwierdza, czy kanały zęba zostały wypełnione w sposób prawidłowy.

Krok 8 – Nałożenie podkładu

Jeśli kanały wypełnione zostały w sposób prawidłowy dentysta przystępuje do nałożenia podkładu, który skutecznie oddziela kanały zęba od plomby.

Krok 9 – Założenie wypełnienia

Ostatni etap polega na założeniu specjalnej plomby, która stanowi skuteczną ochronę zęba.

Źródło: Dentysta Warszawa – Klinika Bianco