Powiększone węzły chłonne? Wykonaj badanie USG

Węzły chłonne wchodzą w skład układu immunologicznego. Są jednym z najważniejszych organów odpowiadających za odporność organizmu. Jednak same nie są zupełnie odporne na choroby. Węzły chłonne najczęściej są zupełnie niewyczuwalne. Jednak kiedy jest inaczej, może to świadczyć o zmianach chorobowych. Jak się diagnozować i kiedy zacząć się niepokoić?

USG jako diagnostyka obrazowa

Badanie ultrasonograficzne jest doskonałe w swojej prostocie. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych daje możliwość zobrazowania narządów wewnętrznych w całkowicie bezinwazyjny sposób. Badanie jest stosunkowo tanie i szybkie, a wynik uzyskujemy od razu po jego zakończeniu. Jako diagnostyka obrazowa ultrasonograf pozwala prześledzić zmiany w wyglądzie narządów. Dlatego też USG jest doskonałe, jeśli lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia, jednak w celu pogłębionej diagnostyki czynności narządów niezbędne jest wykonanie także innych badań.

Zadania węzłów chłonnych

Węzły chłonne, inaczej zwane węzłami limfatycznymi, rozmieszczone są w różnych częściach ciała, pojedynczo i w grupach. Największe i najlepiej wyczuwalne skupiska węzłów chłonnych znajdują się na szyi, pod żuchwą oraz pod pachami i w pachwinach. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to mniejsze ilości węzłów limfatycznych zlokalizowane są również pod kolanami, w okolicach łokci i w klatce piersiowej.

Narząd, jakim są węzły chłonne, nie jest jednakowy i różnorodny u każdego człowieka. Ma jednak pewne cechy charakterystyczne, które pozwalają stwierdzić czy zaszły jakieś niekorzystne zmiany w ich budowie. Węzły chłonne są niezbędne w celu wychwytywania drobnoustrojów i toksyn z limfy oraz wytwarzania przeciwciał, co sprawia, że stanowią szczególnie ważny element układu immunologicznego. Z powodu tak ważnej roli jaką pełnią w organizmie węzły limfatyczne, należy zwracać uwagę na ewentualne zmiany w ich obrębie.

Wskazania do wykonania USG węzłów chłonnych

Pierwszym i podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia badania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza badanie palpacyjne, mające na celu stwierdzenie twardości, rozmiaru i położenia badanych narządów. Jest to jednak badanie o charakterze bardzo subiektywnym i daje możliwość wyczucia wyłącznie struktur umieszczonych płytko pod skórą.

Najlepszą diagnostyką węzłów chłonnych jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Jest ono bezbolesne, nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, a ponadto jest niegroźne i w razie potrzeby może być powtarzane tak często, jak jest to konieczne.

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym wskazaniem do wykonania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie, które pozwala wyczuć je pod palcami. Jednak nie jest to jedyne zalecenie. Warto zgłosić się na badanie ultrasonograficzne węzłów limfatycznych, gdy występuje ich bolesność. Może ona wskazywać na szybkie powiększanie się węzłów, a co za tym idzie – na występowanie zmian chorobowych. Ponadto ważną sugestią do przeprowadzenia badania, której mało kto jest świadomy, są zmiany skórne w okolicach węzłów limfatycznych.

Nie warto lekceważyć oznak zmian ze strony węzłów chłonnych, gdyż mogą one wskazywać zarówno na dość błahe infekcje, ale mogą też oznaczać początek bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Węzły limfatyczne dają objawy w przypadku takich schorzeń, jak: zakażenia wirusowe (mononukleoza), choroby bakteryjne (gruźlica, gronkowiec), ale również choroby autoimmunologiczne (toczeń), czy schorzenia nowotworowe (białaczka, chłoniak).

Przygotowanie do badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych daje możliwość zobrazowania nie tylko tych struktur, które znajdują się niedaleko pod powierzchnią skóry (szyja, pachy, pachwiny), ale również tych, zlokalizowanych w głębi organizmu, na przykład węzłów zaotrzewnowych, które znajdują się w jamie brzusznej. Badanie to nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Do USG węzłów chłonnych można podejść niemal z marszu. Jedynym wyjątkiem jest ocena wspomnianych wcześniej węzłów zlokalizowanych w jamie brzusznej. W tym wypadku konieczne jest powstrzymanie się od spożywania jakichkolwiek posiłków na około 8-10 godzin przed badaniem. Ono samo nie trwa długo i jego przeprowadzenie nie zajmuje więcej niż 20 minut.

Źródło: Gabinetusg.com.pl – Badanie USG