Jak walczyć z osadem na muszli klozetowej?

Kamień osadzający się na muszli klozetowej to prawdziwa zmora i udręka niejednej gospodyni i pani domu. Na tej tworzącej się pod wpływem wody i zabrudzeń powłoce, gromadzą się różnego rodzaju bakterie, a co więcej temu zjawisku może również towarzyszyć nieprzyjemny i uciążliwy zapach. Chcesz poznać metody i sposoby na pozbycie się tego nieznośnego problemu? Zapraszamy do lektury!

Kostka barwiąca do WC

Kostka barwiąca do spłuczki to bezsprzecznie najczęściej stosowane, a zarazem najprostsze rozwiązanie tego kłopotu. Ten łatwy w zastosowaniu produkt zawiera w sobie związki chemiczne, które w mniejszym lub większym stopniu rozpuszczają warstwę kamienia oraz tworzą nową, niewidzialną powłokę, która zabezpiecza muszlę klozetową przed osadem wytwarzającym się na skutek tzw. twardej wody. Co więcej, dzięki tego typu kostce nasza woda w naszej toalecie może mieć ładny, oryginalny kolor oraz świeży i miły zapach.

W przypadku, gdy zawarte w niej środki chemiczne nie usuną całego kamienia, warto posłużyć się bardziej żrącymi produktami, które po około 30 minutach powinny poradzić sobie z problemem. O tak wyczyszczoną toaletę powinno się regularnie dbać, co oznacza, że należy ją czyścić przynajmniej raz w tygodniu.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia z toalety

Istnieją również bardziej tradycyjne metody przekazywane z pokolenia na pokolenie. Można przygotować wiele różnych domowych mikstur, które w lepszym lub gorszym stopniu zniwelują warstwę wapnia w naszej toalecie, wśród nich między innymi możemy znaleźć takie produkty jak:

  • Soda oczyszczona w duecie z kwaskiem cytrynowym – aby skutecznie zastosować te dwa produkty, wymieszaj 1/3 szklanki sody oraz 1/4 szklanki kwasku cytrynowego w misce, a następnie wsyp do muszli klozetowej. Ponownie wymieszaj i pozostaw na pół godziny. Na koniec wypłucz powstałą pianę dużą ilością gorącej wody oraz tradycyjnie wyczyść toaletę. Soda ma właściwości ściągające i wybielające, a kwasek antybakteryjne, dlatego roztwór tych dwóch składników świetnie nadaje się do usuwanie niepożądanego osadu. Tę metodę powinno się stosować raz w tygodniu.
  • Soda oczyszczona i ocet – wymieszaj w pojemniku po 2 łyżki obu tych produktów ze sobą. Następnie z powstałego roztworu uformuj gęstą masę, po czym nanieś ją gąbką na wszystkie obszary, w który znajduje się kamień. Po wyczyszczeniu pozostaw powstały środek na 15 minut, po czym spłucz go wodą. Właściwości sody wraz z czyszczącym i rozpuszczającym octem tworzą produkt, który może poradzić sobie nawet z trudnym do usunięcia brudem. Ta czynność powinna być powtarzana minimum 2 razy w tygodniu.
  • Ocet jabłkowy i sok z cytryny – pół szklanki octu wymieszaj z sokiem z jednej cytryny. Uzyskaną cieczą wyczyść toaletę za pomocą gąbki lub szmatki. Postaw na 15 minut, a później spłucz. Powstały środek silnie dezynfekuje oraz usuwa wszelkie zacieki i drobnoustroje. Ten sposób powinien być stosowany minimum raz w tygodniu.
  • Coca cola – wlej cały napój do zakamienionej toalety i zostaw płyn na około godzinę. Po upływie tego czasu wyczyść wnętrze sedesu znajdującą się w ubikacji szczotką. Powstały roztwór obficie spłucz wodą. Płyn ten zawiera w sobie kwas fosforowy, który w szybki sposób wyeliminuje brud, nie tylko w muszli klozetowej.

Czyszczenie mechaniczne

Jak widzisz, masz wiele możliwości, sposobów i produktów do wyboru podczas walki z osadem na muszli klozetowej. Nie zastanawiaj się i sprawdź, który z nich jest najbardziej skuteczny!