Karnisz do kuchni – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aranżacja okna jest znaczącym elementem wystroju każdego wnętrza. Najważniejszy jest dobór odpowiednich firan, zasłon lub rolet, ale nie powinno się bagatelizować kwestii karnisza. Dbając o utrzymanie konkretnego stylu dekoratorskiego w mieszkaniu, koniecznie trzeba zadbać o każdy szczegół. Jak zatem dopasować karnisz do wnętrza, w którym urządzone jest mieszkanie? A przede wszystkim jaki karnisz wybrać do kuchni, aby wyglądał pięknie przez długi czas?

Rodzaje karniszy

Na rynku istnieje bardzo bogata oferta karniszy. Ze względu na materiał, z którego są wykonane można wyróżnić karnisze:

  • metalowe,
  • z tworzywa sztucznego,
  • drewniane.

W oknie kuchennym nie powinno się mocować drewnianych karniszy. Powodem tej decyzji są warunki panujące w tym pomieszczeniu. Niestety, ale drewno pochłania opary z gotowania – przez co po krótkim czasie będzie wyglądać nieatrakcyjnie. Karnisze z tworzywa sztucznego są bardziej praktyczne, można dopasować je pod względem kolorystycznym do wnętrza kuchni, są niedrogie, ale też niezbyt trwałe. Materiał, z którego są wykonane jest tylko imitacją metalu lub drewna i pod wpływem niesprzyjających warunków (duża wilgotność, nasłonecznienie) z upływem lat ciemnieje i wygląda nieestetycznie.

Najlepiej sprawdzą się w kuchni karnisze metalowe, które są trwałe i  doskonale pasują do większości nowoczesnych wnętrz. Sprawdzą się w pomieszczeniu urządzonym w stylu skandynawskim, klasycznym, minimalistycznym, industrialnym. Karnisz w tych aranżacjach powinien być jak najbardziej prosty w swojej formie: drążek może być kwadratowy lub okrągły, bez zbędnych ozdób, zakończony owalnie lub kwadratowo. Jeżeli metalowy karnisz będzie zakończony ozdobną gałką lub ażurowym motywem, to będzie dobrym wyborem do kuchni w stylu rustykalnym, klasycznym, glamour czy secesyjnym.

Jak dopasować kolor karnisza do wnętrza?

Przy  wyborze karnisza metalowego koniecznie należy zwrócić uwagę na pozostałe metalowe elementy w pomieszczeniu (klamki, uchwyty, drążki), tak aby wszystko do siebie pasowało pod względem kolorystycznym i tworzyło harmonijną całość. Metalowe karnisze mogą być utrzymane w odcieniach stali, satyny, chromu i inox (wybór tych kolorów komponuje się ze stylem nowoczesnym), ale mogą też być pozłacane lub w kolorze antycznego mosiądzu (to doskonały wybór dla stylu klasycznego i glamour). Oprócz dopasowania odpowiedniego odcienia, powinno się też zwrócić uwagę na to, czy karnisz ma być matowy, czy z połyskiem.

Można też postawić na karnisze pomalowane na biało lub czarno – będzie to trafny wybór we wnętrzach skandynawskich, rustykalnych, minimalistycznych. Do wnętrza w stylu klasycznym będą pasować karnisze białe, czarne, ale także w kolorze kości słoniowej.

Typy karniszy – na co zwrócić uwagę?

Jednym z podstawowych parametrów, którym powinno się mieć na uwadze przy zakupie karnisza do kuchni, jest sposób jego montażu w oknie. Mamy do wyboru karnisze:

  • drążkowe – są odpowiednie kiedy firanka na nich zamocowana pełni jedynie funkcję ozdobną i będzie rzadko przesuwana (możemy przesuwać ją jedynie pomiędzy wspornikami podtrzymującymi drążek, a nie na całej długości),
  • szynowe – są bardzo funkcjonalne, umożliwiają łatwe przesuwanie zawieszonej na nich dekoracyjnej tkaniny na całej długości szyny (wsporniki zamocowane są od góry), mogą być przymocowane do ściany lub do sufitu,
  • drążkowo-szynowe – jest to rozwiązanie umożliwiające zawieszenie firany na drążku, a zasłony na szynie.

Wybierając karnisz drążkowy, trzeba wiedzieć, jak duży ciężar będzie na nim zawieszony. Do lekkich dekoracji wystarczy karnisz o przekroju rury 16 mm, do utrzymywania ciężkich tkanin lepiej zamontować drążek o przekroju od 19 do 25 mm.

Aranżacja kuchennego okna powinna być dobrze przemyślana ze względu na warunki i styl wnętrza. Nie bez znaczenia jest także rozmiar pomieszczenia. W małych kuchniach lepiej nie montować zbyt ozdobnych karniszy, ponieważ mogą okazać się przytłaczającą dekoracją. Bogato zdobione, długie karnisze dobrze sprawdzą się w dużych pomieszczeniach (na przykład gdy salon jest połączony z kuchnią). Biorąc pod uwagę różnorodność oferowanych karniszy, każdy znajdzie odpowiedni produkt, który podkreśli wyjątkowość aranżacji kuchennego okna.