Krótka historia kasku motocyklowego

Kaski motocyklowe są obecnie wymaganym przez przepisy akcesorium motocyklistów, mogącym uratować ich przed śmiercią czy poważnymi urazami. Nie zawsze jednak były obowiązkowe. Również ich powstanie w formie znanej obecnie nie nastąpiło równolegle z opracowaniem motocykli. Jaka jest historia kasków motocyklowych na przestrzeni ostatnich kilku wieków? Zapraszamy do lektury!

Początki motoryzacji jednośladowej

Niektórzy uznają za prekursora ochrony głowy wielbicieli pojazdów silnikowych dwukołowych ich twórcę – Gottlieba Daimlera. W 1885 roku ogłosił on bowiem, iż konstrukcję przez siebie stworzoną powinno się prowadzić w ochronnym nakryciu głowy wykonanym ze skóry. Jednak zalecenie nie było specjalnie powszechne, jak i tego typu ochrona nie była zbyt skuteczna w razie wypadku. Pewną rewolucję wprowadził dr Eric Gardner około 1914 roku. Przyjmując ze stosunkowo dużą częstotliwością osoby z urazami głowy po wypadkach motocyklowych, zauważył, że warto by ją dodatkowo chronić. Zlecił on wykonanie opływowego kasku według swego projektu, wykonanego z płótna oraz twardej warstwy szelaku – naturalnej żywicy.

Pierwsze wyścigi motocyklowe w kaskach

W tym samym roku, 1914 odbyły się pierwsze wyścigi organizowane przez brytyjski związek motorowy Auto-Cycle Union, w których kask był obowiązkowym wyposażeniem uczestników. Biorący udział w Isle of Man TT zawodnicy nie byli z tego faktu zadowoleni, jednak jak po zawodach lekarze zauważyli znaczący spadek poważnych obrażeń głowy będących ich wynikiem. Mimo to nadal przez kilkanaście kolejnych lat kaski używane były sporadycznie.

Śmiertelny wypadek motorem zmian

Jak to często w przełomach historii bywa, dopiero szeroko nagłośniona tragedia doprowadziła do daleko idącego działania w zakresie ochrony bezpieczeństwa motocyklistów. Gdy w 1935 roku w wyniku wypadku motocyklowego, po sześciodniowej śpiączce zmarł brytyjski bohater narodowy Lawrence z Arabii, neurochirurg Hught Cairns analizując stan pacjentów po wypadkach, opracował nową konstrukcję kasku — orzeszek z gumy oraz korkowca. Przyjęła się ona głównie dzięki brytyjskiej armii, zaś w różnych wersjach powszechna była do około 1953 roku.

Lekkość i komfort współczesnych kasków

Profesor Lombard z Uniwersytetu Południowej Karoliny w roku 1953 opracował wzór kasku z twardego i lekkiego włókna szklanego. Otwarta konstrukcja, piankowe wypełnienie wykończone miękką wyściółką zapewniało komfort. Z projektu skorzystał Roy Richter, zakładając Bell Helmlets i wprowadzając na rynek pierwszy model Bell 500. 1963 rok to pierwszy kask integralny Bell – Star. Od tego czasu rynek kasków stale się poszerza, zaś typy konstrukcji, materiały oraz technologie stale są ulepszane w dążeniu do zapewnienia jak najwyższego bezpieczeństwa i komfortu.

Tekst partnera – Motor-Gar.pl – Serwis i sklep motocyklowy