Water Jet, czyli najlepsza metoda przetwarzania blach

Obróbka metali wodą jest niezwykle popularna – głównie ze względu na swoją skuteczność oraz precyzję, z jaką metale oraz inne materiały mogą być poddawane obróbce. Dzięki Water Jet możliwe jest powtarzalna i precyzyjna obróbka wszelkiego rodzaju blach. Na czym dokładnie polega ten proces?

Przetwarzanie blachy to nic innego jak jej obróbka – różnorodna. W specjalnych zakładach, jak Metconcept wykonywane jest ich cięcie, gięcie czy usługi związane z wycinaniem otworów oraz kształtów pochodzących z arkuszy. Dzięki zastosowaniu strumienia wody o bardzo dużym, maksymalnym  ciśnieniu oraz minimalnej średnicy możliwe jest cięcie materiału o grubości do 195 milimetrów. Jednym z najpopularniejszych materiałów do obróbki są blachy.

Profesjonalne i przemysłowe ciecie blach

Blacha, choć jest materiałem bardzo wytrzymałym i stosowanym w najróżniejszych branżach (począwszy od motoryzacyjnej, a na budowlanej kończąc) dzięki nieprofesjonalnej obróbce może zostać w prosty sposób uszkodzona. Wykorzystując technologię Water Jet mamy pewność, że przemysłowe cięcie blach na wymiar będzie wykonane w sposób gwarantujący nienaruszalność blachy.

Dzięki tej technologii:

– możliwa jest szybka realizacja powierzonych zadań,
– możliwe jest cięcie blachy według projektu dostarczonego przez klienta,
– krawędzie blachy są gładkie i nie ma występowania zadziorów,
– możliwe jest ciecie blachy pod kątem,
– nie zmienia się struktura blachy,
– nie zmieniają się właściwości techniczne materiału,
– nie występuje efekt pękania blachy, jej rysowania czy nagrzewania.

Gdzie można zastosować blachy cięte wodą?

Praktycznie wszędzie. Blacha ocynkowana, nierdzewna, mosiężna, aluminiowa czy stalowa znajdują zastosowanie głównie w budownictwie – zarówno przemysłowym, jak i mieszkalnym. Projektanci wnętrz oraz architekci wykorzystują ten materiał również do dekoracji wnętrz. Cięte blachy mogą być również wykorzystane do produkcji maszyn i urządzeń, linii technologicznych czy w branży motoryzacyjnej.

Przetwarzanie blach, czyli wycinanie otworów oraz kształtów

Jednym z elementów przetwarzania blach jest wiercenie w nich różnego rodzaju otworów oraz wycinanie kształtów według projektu klienta. Jest to możliwe dzięki specjalnemu sterowaniu strumienia wody. Technologia Water Jet umożliwia wycinanie w arkuszu z blachy dowolnych kształtów – łatwo, szybko, dokładnie i przede wszystkim powtarzalnie. Gdzie można zastosować tego rodzaju rozwiązania? Przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle. Dzięki Water Jet można wycinać elementy, które idealnie będą pasować do maszyn wykonywanych na zamówienie lub do wyposażenia zakładów produkcyjnych.

Water Jet – technologia bezpieczna i ekonomiczna

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt związany z cięciem blach wodą. Chodzi o bezpieczeństwo. Strumień wody nie powoduje nagrzewania się materiału, a tym samym emisji zanieczyszczeń. Cięcie wodą jest więc naturalne i bezpieczne dla człowieka i środowiska. Drugim aspektem jest ekonomia, która w tym przypadku związana jest z minimalnym produkowaniem odpadów. Z jednego arkusza blachy może powstać (w zależności od projektu) od kilku do kilkudziesięciu elementów. Dzięki temu inwestor nie musi inwestować w dużą ilość materiału. Ponosi również mniejsze koszty, gdyż materiał zostaje wykorzystany w maksymalnym stopniu.

Przetwarzanie blach strumieniem wody jest wygodne, precyzyjne i zalecane przez specjalistów.