Sprężarki bezolejowe – dlaczego są zalecane w niektórych branżach?

Sprężarki bezolejowe posiadają szerokie spektrum zastosowania. Dedykowane są szczególnie w procesach produkcyjnych w branży spożywczej, farmaceutycznej czy optycznej. To właśnie tam zachodzi konieczność posiadania sprężonego powietrza całkowicie wolnego od cząstek oleju.

Urządzenie o wielu zaletach

Dobrej klasy sprężarki bezolejowe są masowo wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. W przemyśle spożywczym, elektrotechnicznym, medycznym, optycznym czy farmaceutycznym, sprężone powietrze, które zawiera jakiekolwiek cząsteczki oleju, wpływa ujemnie na całość cyklu produkcyjnego. Wykorzystanie sprężarek bezolejowych jest także powszechne w zakładach produkcyjnych, w których szczególną wagę przykłada się do wytwarzania wyłącznie wysokiej jakości produktów, wolnych od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Zaletą tego typu urządzeń jest z pewnością, ich ekologiczność i dbanie o środowisko naturalne. Sprężarka bezolejowa z wtryskiem wody podczas procesu kompresji wykorzystuje wodę, która jest tutaj bazowym czynnikiem uszczelniającym, smarującym oraz odprowadzającym energię cieplną. Do zalet tego typu sprzętu należy dodatkowo:

  • istnienie na rynku wersji zmienoobrotowych;
  • ekologiczność;
  • optymalna wydajność, dzięki silnikowi napędowemu o doskonałej konstrukcji i parametrach;
  • łatwy serwis i konserwacja;
  • niski poziom hałasu podczas pracy;
  • spełnianie wszelkich wymogów w swojej klasie bezpieczeństwa;
  • zamknięty i samowystarczalny obieg wody.

Sprężarki bezolejowe to sprzęt energooszczędny i ekonomiczny, bowiem generują krystalicznie czyste, pozbawione cząsteczek oleju sprężone powietrza przy jednoczesnym bardzo niskim zużyciu energii.

Sprężarki bezolejowe – bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego

Godną podkreślenia zaletą takich urządzeń, jest sam proces usuwania powstałych zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do sprężarek olejowych, w tym konkretnym przypadku nie zachodzi potrzeba specjalnego utylizowania kondensatu. Zbędne produkty powstałe w procesie oczyszczenia powietrza mogą bez żadnego ryzyka dla środowiska naturalnego trafić wprost do systemu kanalizacji. Takie działanie, z pewnością redukuje koszty związane z przymusem zagospodarowania odpadów uznanych za szkodliwe dla fauny i flory, a do takich z pewnością należą te, które pochodzą ze sprężarek olejowych.

Stosowanie sprężarek bezolejowych jest także bardziej bezpieczne, niż w przypadku urządzeń olejowych. Powodem jest fakt, iż w przypadku tych drugich, istnieje realne ryzyko  przenikania cząsteczek oleju do zbiorników sprężonego powietrza. Grozi to osadzaniem się cząsteczek oleju w przewodach, których zadaniem jest przesyłanie tegoż nośnika energii.

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę bezolejowych sprężarek śrubowych z wtryskiem wody. Pozwalają one na generowanie sprężonego powietrza bez przymusu wykorzystania oleju. Pozwala to na higieniczne warunki produkcji i redukuje obecność cząsteczek oleju, praktycznie do wartości zerowej.

Ekonomiczność i wydajność pracy

Sprężarki bezolejowe rewelacyjnie nadają się do fabryk i zakładów przemysłowych, którym zależy na tym, aby zredukować koszty zużycia energii podczas całego cyklu produkcyjnego. Sprężarkę bezolejową cechuje ekonomiczność i wydajność pracy. Pozwala ona na uniknięcie zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych. Dzieje się tak, z powodu tego, że pracę urządzenia można dostosować do aktualnych potrzeb procesu produkcyjnego. Zmienna wydajność wytwarzania sprężonego powietrza pozwala na duże oszczędności energetyczne, które w końcowym bilansie, wpływają na opłacalność danego procesu produkcyjnego. Kompresory posiadają wbudowany tryb oszczędzający energię oraz możliwość dowolnej konfiguracji względem ciśnienia roboczego. Niska temperatura podczas kompresji pozwala redukować ilości zużytej energii. Ponadto, zintegrowany osuszacz chłodniczy zapobiega ponoszeniu kosztów dostarczania świeżej wody.

Sprężarki bezolejowe to doskonałe urządzenia, które stają się niezbędne w procesie produkcyjnym w wielu wiodących branżach przemysłu. To urządzenia, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale jednocześnie pracują bardzo efektywnie i zapewniają niskie zużycie energii. Sprzęt ten, cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie tam, gdzie stawia się na doskonałą jakość produktów.

Źródło: Sprężarki powietrza – Almig