Osuszacze i filtracja – kluczowe elementy systemu sprężania powietrza
W procesie produkowania sprężonego powietrza warto jest wykorzystać szereg nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do uzdatniania sprężonego powietrza. Dzięki ich zastosowaniu, można uzyskać nie tylko wysoką jakość sprężonego powietrza, ale również wpłynąć na trwałość i niezawodność posiadanej instalacji.
Dlaczego warto zakupić odpowiedni system uzdatniania sprężonego powietrza do zakładu przemysłowego czy firmy usługowej?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto jest uzdatniać sprężone powietrze. Zdaniem producentów nowoczesnych sprężarek, tylko w jednym metrze sprężonego powietrza znajduje się aż 190 milionów różnego rodzaju zanieczyszczeń, które występują w postaci:
- cząsteczek oleju – ten problem dotyczy wszystkich sprężarek, w których czynnikiem smarnym jest olej; w toku produkcji sprężonego powietrza może on przedostawać się do medium a następnie do wytworzonych produktów;
- mikroorganizmów – kurz, brud, a także drobnoustroje chorobotwórcze, wirusy czy bakterie; obecność tych niepożądanych mikroorganizmów może zniweczyć cały proces produkcyjnym, szczególnie w branżach specjalistycznych, w których to występują restrykcyjne wymogi, dotyczące jakość wyprodukowanego towaru; ma to zastosowanie m.in. w branży medycznej, wojskowej, petrochemicznej, optycznej czy kosmetycznej; ponadto, mikroorganizmy nie mają prawa znaleźć się w produktach z branży spożywczej;
- wody – jest ona przyczyną postępującego procesu korodowania, który może skutecznie uszkodzić podzespoły, jak również wpłynąć negatywnie na sprawne działanie parku maszynowego.
Ich obecność może prowadzić do nieodwracalnych awarii całych instalacji, uszkodzeń i zaburzenia struktury oraz właściwości produktów końcowych, jak również do postępującego procesu korowania funkcjonujących w systemie elementów.
Czy warto odolejać, osuszać i filtrować sprężone powietrze ?
Z uwagi na to, że sprężone powietrze wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu, należy je odpowiednio przefiltrować, osuszyć, a także odolejić. Do tego celu służą wysokiej jakości nowoczesne filtry, osuszacze absorpcyjne i chłodnicze, jak również separatory cyklonowe i inne bardzo zaawansowane technicznie urządzenia, mające za zadanie optymalne przygotowanie sprężonego powietrza do jego wykorzystania w każdej możliwej branży przemysłowej.
Proces uzdatniania sprężonego powietrza ma na celu maksymalizację trwałości oraz żywotności każdego elementu, który wchodzi w poczet instalacji sprężonego powietrza. Poza tym uzdatnianie sprężonego powietrza gwarantuje uzyskanie najlepszej jakości produktu końcowego czy świadczonej usługi. W przypadku zainwestowania w urządzenia służące do uzdatniania sprężonego powietrza, należy dołożyć wszelkich starań, aby były to sprzęty nowoczesne i sprawdzające się w każdej gałęzi przemysłowej.
Wybierz doskonałej jakości filtry, adekwatne do potrzeb twojej branży przemysłowej
Dobrej jakości systemy uzdatniania sprężonego powietrza likwidują obecność cząsteczek stałych w oleju, wody, a także pyłków, kurzu, mikroorganizmów czy innych zanieczyszczeń. Warto pokusić się o wybór filtrów sprężonego powietrza, które cechują się zróżnicowanym stopniem filtracji i zastosowaniem adekwatnym do zamierzonego efektu – parametrów technicznych. Mogą to być filtry odpylające, odolejające oraz te, zawierające węgiel aktywny i filtry sterylne. Wszystkie te filtry dostosowane są do klasy ISO 8573- 1. Możesz zdecydować się na następujące filtry:
- filtry z wkładem z węgla aktywnego AFC (olej 0,003 mg/m3) – eliminujące zapach i smak;
- filtry odpylające sprężonego powietrza AFP (cząstki stałe 5 um);
- filtry dokładne sprężonego powietrza AFM (olej 0,1 mg/m3, cząstki stałe 1 um);
- filtry bardzo dokładne sprężonego powietrza AFS (olej 0,01 mg/m3, cząstki stałe 0,01 um)
Warto pamiętać, iż uzdatnianie sprężonego powietrza to kluczowa kwestia w osiągnięciu najwyższej jakości produktów czy usług w każdej branży, w której wykorzystuje się sprężone powietrze.
Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory i sprężarki powietrza